Pakirobotid on liikvel! Mida see tähendab mulle kui kliendile?

Alates 19.juulist alustas Omniva pilootprojekti koostöös Mercedes-Benzi „Robovani“ Starshipi pakirobotitega, et testida pakkide klientidele toimetamist nende nunnude pakirobotitega, mida paljud tallinlased on näinud juba tänavatel vuramas. Läbi suve kestev pilootprojekt kaasab üht pakirobotite jaoks mõeldud Mercedes-Benz Vans prototüüpkaubikut ning kaheksat Starshipi robotit ning toimub Tallinna äärelinnas Kakumäel.

Paki kohaleviimine ja kättesaamine robotiga on uudne ja põnev nii meile kui klientidele. Klientide jaoks panime kirja ka vastused enim küsitud küsimustele

Millal robotid tööd alustavad?

Robotid toimetavad esimesed pakid kohale 19. juulil.

Kaua pilootprojekt kestab? 

Piloteerime robotitega pakkide kojutoimetamist tänavuse suve jooksul. Oleme paindlikud, täpne ajaperiood sõltub projekti kulgemisest ja klientide tagasisidest.

Millist piirkonda robotid teenindavad?

Robotid teenindavad Kakumäe piirkonda, sihtnumbritega 13516, 13521, 76916.

Oh, ma ei mäleta oma sihtnumbrit! Kuidas ma teada saan, kas minu Kakumäe piiril olev tänav kuulub robotiteeninduse alla?

Sihtnumbri saab alati järgi vaadata Omniva kodulehelt, www.omniva.ee . Ülaservas on otsingukast „Otsi sihtnumbrit“, kuhu tuleb sisestada oma aadress.

Mis aegadel robotid töötavad?

Robotid töötavad teisipäevast laupäevani, esialgu 4 tundi päevas ning edaspidi ka pikema perioodi vältel.

Milliseid pakke võib robotiga koju saada?

Robotid kannavad lihtmaksikirju ehk ümbrikus saadetud väiksemaid esemeid. Roboteid kasutatakse nende saadetiste puhul, millele klient peaks postkontorisse järele minema ja millel on olemas telefoninumber. Pakiautomaati tellitud pakke roboti peale ei panda, samuti mitte tavalise kullerteenuse pakke. Ja loomulikult mitte ka neid pakke, mis roboti sisse ei mahu – külmikut robotiga koju tellida ei saa J

Kas ma saan eelnevalt teada, et minu pakk tuuakse kohale robotiga?

Jah, klient saab hommikul sõnumi, kus küsitakse ka kliendile sobivat aega paki kohale toimetamiseks. Võimalus on ka roboti teenusest loobuda ja minna pakile ise järgi postkontorisse. Valida saab ka paki kojutoomise aega, ajavalikuid pakutakse samal ja järgmisel päeval.

Millised robotid välja näevad?

Starship1

Allikas: Starship Technologies pressifotod

Kas robotid tegutsevad üksi või töötajate järelevalve all?

Vähemalt alguses on roboti läheduses ka inimene, kes tööd jälgib ja vajadusel ka klienti abistab. Edaspidi on muidugi eesmärk, et inimest juures ei ole. Küll aga on robotite liikumine jälgitav operaatori kaardirakendusest.

Kuidas robot pakki kannab?

Roboti sees on pakikast, mille kaas käib koodiga lahti ja sealt läheb pakk sisse. Robot liigub ringi ratastel, kandes saadetisi enda sees.

Kuidas ma paki roboti seest kätte saan?

Kui robot hakkab kliendi poolt valitud ajavahemikus sihtpunkti (näiteks kliendi kodu või kontori) suunas liikuma, saab klient enne roboti saabumist sõnumi teel koodi. Kui robot on kohal, tuleb nutitelefoni rakenduse kaudu sisestada kood, seejärel avaneb roboti peal olev kaas ja saabki paki välja võtta.

Kui mul ei ole nutitelefoni, kuidas ma siis roboti seest paki kätte saan?

Ilma nutitelefonita robotiga saadetud pakki kahjuks kätte ei saa. Nii et kui nutitelefoni ei ole, siis tuleks kohe siis, kui tuleb esimene sõnum, robotiteenusest loobuda.

Milliste telefonidega rakendus töötab?

Rakendus töötab iOSi ja Androidiga.

Kuidas ma tean, et robot on kohale jõudnud?

Kui robot on sihtpunkti saabunud, saab klient selle kohta uue sõnumi. Aga roboti teekonda saab jälgida ka mobiilirakenduses, sarnaselt taksoteenusest tuttavate rakendustega, kus on näha valitud takso lähenemine.

 

Kas keegi minu pakki roboti seest ära ei varasta?

Pakil on roboti sees turvaline: roboti seest saab paki kätte ainult personaalse koodi abil, mis on sõnumiga kliendile saadetud.

Aga äkki varastatakse pakk koos robotiga?

Ei soovita seda kellelgi proovida: robotil on alarmsüsteem, mis selliste katsete korral väga tugevat häiret annab. Samuti jälgitakse roboteid kesksüsteemi ekraanilt ning häire korral edastavad roboti küljes olevad kaamerad ka pildi.

Mitu robotit kaubikus on, st mitu neid piirkonnas korraga ringi sõitma läheb?

Kaheksa.

Mis on pakirobotite puhul kliendi jaoks parem kui kullerteenuses?

Kindlasti on paki kättesaamine robotiga uudne, emotsionaalne ja põnev J Tõsisemalt rääkides: paki kättesaamine robotist on kliendile lihtne ja kiire, nõudes ainult paari sõrmeliigutust telefoniekraanil.

Inimesed on välja toonud ka seda, et ehkki viisakussuhtlemine  kulleriga („tere-tänan-head aega“) just tükki küljest ei võta, on mõnikord siiski tahtmine oma pakk kätte saada ilma igasuguse suhtluseta (ja mõtlemiseta oma näoilmele, väljanägemisele jms).

Igaks juhuks ütleme üle, et praeguses piloodis pole robotite teenus küll kullerteenuse alternatiiv (toimetame robotitega kohale neid pakke, millele klient peaks muidu postkontorisse järele minema). Nii et konkreetse piloodi juures võidab klient ka otseses mugavuses: pakk tuuakse talle koju, ta ise ei pea kuhugi minema.

Siin on nii palju erinevaid osapooli – Omniva, Starship, Mercedes-Benz. Mis on igaühe roll projektis?

Starship Technologies on töötanud välja pakke kandvad robotid, mida projektis kasutatakse. Saksamaa autotootja Mercedes-Benz Vans on välja töötanud kaubiku, millega roboteid ringi sõidutatakse. Omniva poolt on pakiteenus, logistikaprotsess ja loomulikult kliendid, kes pakke saavad.

Miks te seda projekti teete?

Omniva jälgib e-kaubanduse ja logistikamaailmas toimuvaid arenguid, erinevaid teenuseosutamise vorme ja trende. Printsiibina näeme, et tulevik on mehitamata kanalites – olgu selleks siis pakiautomaatid, robotid, droonid või midagi muud. Koostöövõimalus Starshipiga, kelle arenduskeskus on Eestis, on väga huvitav võimalus testida üht võimalikku tulevikuteenust juba praegu.

Meie partneritele Starshipile ja Mercedes-Benz Vansile annab koostöö juhtiva logistikaettevõttega reaalse kogemuse kogu logistikaahela toimimisest ning koostööst.

Kas pärast pilooti on eesmärk teenusepakkumist jätkata?

Tegemist on pilootprojektiga, seega edasine pakirobotite kasutamine pole veel teada ja mõnevõrra sõltub ka selle projekti tulemusest.

One comment

  1. Kui ma tellin internetist midagi siis mis on need sammud mida peaksin tegema , et lõpptulemus oleks see ,et pakirobot on maja ees koos pakiga?

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga