Logistika 2016: kiiremini, tihedamini, väiksemates kogustes ja pakiautomaati

Analüüsides Eestis tegutsevate logistika-, ekspedeerimis- ja postiteenuseid pakkuvate ettevõtete 2016.aasta majandusaasta aruandeid, saavad kinnitust mitmed põnevad logistikamaailma trendid.

Turg kasvab

Võttes arvesse firmad, kes pakuvad logistikateenuseid, ekspedeerimist ja postiteenuseid ning jättes välja laevanduse, lennunduse, reklaami, jaekaubanduse, ainult naftale spetsialiseerunud ettevõttted jne, on vaadeldud sektori (34 ettevõtet) kogukäive 541 miljonit eurot. Eelmise aastaga võrreldes kasvas turg kogukäibes 8,2%. Omniva on endiselt kõige suurem Eesti logistikaettevõte ja samal ajal ka kõige kiiremini kasvav: Omniva müügitulu kasv oli 26,7% ehk turu keskmisest enam kui kolm korda suurem.

IMG_1501

Kasvu alus on e-kaubandus

Turu muutusi analüüsides saab kinnitust, et kiiremad kasvajad on seotud e-kaubanduse ja pakiteenustega ning eriti rahvusvaheliste teenustega: tugevalt üle keskmise kasvasid lisaks Omnivale ka DHL, DPD, UPS, Ospentos, Boomerang jt. Oluliselt väiksemas kasvus või isegi languses olid aga traditsioonilisemad ekspedeerijad ja suuremate kaupade liigutajad. See muster kirjeldab ilmekalt ja kinnitab globaalset trendi, kus tänu e-kaubandusele on kaubakogused aina väiksemad, aga liiguvad aina tihedamini – otse tootjalt tarbijale.

Pakkide saatmine kasvab kogu piirideüleses e-kaubanduses. Jack Ma, Alibaba suuromanik, ütles ühel konverentsil välja, et praeguse 80 miljoni paki asemel päevas, peab 7-8 aasta pärast Hiina päevane e-kommertsi pakkide arv ületama ühe miljardi piiri. See on pööraselt suur äri ja Omniva plaanib selles kindlasti osaleda.

Suured saavad suuremaks

Logistikamaailma üldine trend on kiire konsolideerumine. Suured ettevõtted saavad veelgi suuremaks, toimub nii vertikaalne kui horisontaalne integratsioon. Omniva 2011.aastal alanud laienemine Leetu ja Lätti on selle valguses enam kui õige otsus. Omniva pakiäri kasvas kokku 14% ning kasvu vedasidki eelkõige tütarettevõtted Lätis ja Leedus, kasvades vastavalt 65% ja 28%. Alustanuks me laienemist praegu, oleksime tõenäoliselt juba hiljaks jäänud. Seda enam, et suured rahvusvahelised kliendid vaatavad Baltikumi ühtse turuna ja ootavad terviklahendust

Logistika on mahuäri, nii et siin ei saagi jääda ainult väikeseks kohalikuks viimase miili tegijaks ja teenuseosutajaks maailma suurtele logistikaettevõtetele. Ka siin on oluline roll rahvusvahelisel äril: Omniva on saanud jala ukse vahele, et saada enda kätte osa rahvusvahelisest kaubavoost.

Meie rahvusvaheline äri ning Post11 teevad õigeid käike. Kui 2016.aastal vahendas Post11 pakke ca 80 riigile läbi Tallinna, siis tänaseks opereerib Post11 juba ka Saksamaal ning peatselt on alustamas operatsioonid Amsterdamis. Läbirääkimised käivad ka järgmistes kohtades opereerimise üle.

Oleme pakiautomaadi rahvas

Eestlased, aga ka lätlased ja leedulased, on ilma igasuguse kahtluseta pakiautomaadi rahvas. Euroopas keskmiselt on pakiäris tervelt 84% inimeste eelistuseks kauba kulleriga koju tellimine (ehkki kõikjal nurisetakse sellega kaasneva kodus ootamise vajaduse ja ebaõnnestunud kättetoimetamiskatsete üle). Eesti eristub tugevalt sellega, et 81% inimestest eelistab kauba kättesaamiseks pakiautomaati. Pakiautomaadi populaarsus kasvab jõudsalt ka Lätis ja Leedus.

16

Tarbijate eelistusi kinnitab ka teenuste endi statistika. Kõikides riikides kasvas Omniva näitel kõige kiiremini kaupade tellimine pakiautomaati (+45%), samas kui kullerteenused kasvasid ainult 4%. Leedus kullerteenus lausa kahanes, kuid seda enam kasvas pakiautomaadi kasutamine. Leedu on hea näide, kuidas turg ja klientide eelistused on praegu pöördumas kullerteenuse pealt pakiautomaadi peale.

Ostame online ja Hiinast

52% Euroopa inimestest on ostnud e-kaubandusest väljastpoolt oma riiki, selgub veebruaris tehtud uuringust E-shopper Barometer. Baltikum on esirinnas ka siin: kogu pingerida juhib Läti, kust väljapoolt oma riiki on ostnud  82% e-poodlejatest ning  Leedu ja Eesti on vastavalt 6. ja 8. kohal (75% ja 71%). Huvitav on ka see, et kõigis kolmes riigis on enam kui poole e-ostlejate lemmikostukohaks Hiina  (Lätis 65%, Eestis 63% ja Leedus 61%).

Kokkuvõttes võib öelda, et 2016a.aasta logistikaturu trende nii Eestis, Baltikumis kui laiemalt on mõjutanud piirideülese e-kaubanduse kasv. Üldiseks trendiks on kauba liikumine kiiremini, tihedamini, väiksemates kogustes –  ja Baltikumis pakiautomaati.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga