Neli põhimõtet muretuteks tolliprotseduurideks

Teatavasti on piiriülese e-kaubanduse populaarsus kiiresti kasvamas. Pakke tellitakse tohututes kogustes nii Euroopast kui ka kaugemalt. Seda näitavad suured pakimahud nii Saksamaalt ja Suurbritanniast kui ka Hiinast ning Ameerika Ühendriikidest. Kui Euroopast paki tellimine on tänapäeval juba peaaegu sama lihtne kui Eestist, siis kaugemad ostud võivad kaasa tuua esmapilgul keerukana näivad tolliprotseduurid.

Selleks, et impordimaksud ning tolliprotseduurid kliendile üllatusena ei tuleks, annamegi ülevaate sagedamatest juhtumitest, millega klientidel silmitsi tuleb seista.

0A6B6921

 • Euroopa e-poe kaup, mis tarnitakse Ameerikast või Aasiast

Sageli esineb juhtumeid, kus klient on tellinud kauba Euroopa e-poest ning ka saadetise jälgimiskood kannab Euroopa riigi tunnuseid. Kauba Eestisse jõudmisel nõutakse kliendilt tollideklaratsiooni täitmist ning mõnikord ka impordimaksude tasumist.

Paljude Euroopa e-poodide kaup tarnitakse väljaspool Euroopat asuvatest tehastest ning vaheladudest. Seega on üsna tavaline olukord, kus Euroopa e-poest tellitud kaup pannakse teele näiteks Hiinast. Kaup saabub seejärel Eestisse näiteks läbi Roosti, Soome, Hollandi või Saksamaa, kus omistatakse sellele postisaadetise staatus ning jälgimiskood. Kuna kaup saabub Euroopasse kaugemalt, tuleb tollimaksud tasuda saajal sihtriigis.

 • Miks tuleb saadetisele sealhulgas ka kingitusele määrata väärtus?

Kõikide Euroopast kaugemalt tellitud pakkidelt tuleb tasuda importmaksud juhul, kui saadetise väärtus ületab maksuvaba piiri. Seega tuleb iga saadetise puhul määrata ära saadetise väärtus ja kirjeldada ära selle saadetise sisu, ka siis kui tegu on kingitusega.

Kui poest tellitud kauba väärtust tuvastatakse läbi ostudokumentide ( arve, tellimuse kinnitus vm.), siis eraisikult eraisikule saadetud paki puhul selliseid dokumente ei eksisteeri. Sellisel juhul peab saadetise väärtuse määrama saatja. Mida detailsemalt on tema poolt lahtikirjutatud paki sisu, seda suurem on tõenäosus, et tasutav maksusumma tuleb soodsam. Ühtlasi on eraisikute vahelise saadetise maksuvaba piir 45 eurot, kommertsaadetiste puhul aga 22 eurot.

Kui tellitud pakil ei ole väärtust märgitud, väärtus ületab maksuvaba hinda või on väärtus saadetise sisu arvesse võttes ebanormaalselt madal, siis suunatakse saadetis tolliterminali, kus see jääb ootama täiendava info esitamist ja seejärel deklareerimist.

Täiendavat infot saadetise väärtuse kohta küsib toll juhul, kui pakile märgitud info on liiga üldine või saadetise väärtus ei ole tõene ning selle põhjal ei ole võimalik postisaadetist deklareerida. Seetõttu nõuab Maksu- ja Tolliamet saadetise saajalt täiendavaid andmeid, mis võimaldavad tuvastada saadetise sisu ja väärtuse.

Meeles peab pidama ka seda, et panga maksekorraldust ei loeta kauba väärtust tõendava dokumendina, kuna maksekorralduselt pole enamasti võimalik tõestada, et tasuti just selle konkreetse kauba eest.

 • Imporditasud

Kui Aasia ja Ameerika veebipoed jätavad tihti oma soodsate hindadega (eriti tehnikakaupade ja brändikaupade puhul) väga ahvatleva mulje, võib neist ostu sooritades ebamugav üllatus saabuda impordimaksude selgumisel.

Nagu varem ka mainitud, on kommertsaadetiste maksuvabaks piirmääraks 22 eurot. See tähendab, et kui e-poest tellitud kaup maksab vähem kui 22 eurot, ei lisandu kaubale ühtegi lisatasu ning saadetist pole vaja ka tollis deklareerida. Alates 22 eurost tuleb kauba eest tollis tasuda 20% käibemaksu. Alates 150’st eurost lisandub käibemaksule ka tollimaks, mis võib jääda vahemikku 0 – 17 %. Vahemik on just selline, sest mõned kaubad on tollimaksust vabastatud. Seega tasub alati uurida – kas tollimaks rakendub või mitte ja mis on tollimaksu määr.

Näiteks USA’st tellitud 80-euroste kõrvaklappide eest tuleb Maksu- ja Tolliametile tasuda 16 eurot (20%) käibemaksu. Volitades saadetise deklareerida tolliagentuuril iseseisvalt tuleb tasuda lisaks ka 10-eurone teenustasu. See teeb kõrvaklappide lõplikuks hinnaks 106 eurot.

Lisaks käibe- ja tollimaksule rakenduvad üksikute kaubakategooriate puhul erimaksud. Näiteks aktsiisikaupade puhul võivad imporditasud moodustada kauba väärtusest suurema summa.

Just erinevate imporditasude tõttu esineb ka juhtumeid, kus inimene keeldub liialt kõrgete imporditasude maksmisest, misjärel kaup tagastatakse saatjale.

post11-2375.jpg

 • Võltsingud ning keelatud saadetised

Paraku esineb ikka ja jälle ka juhtumeid, kus välismaisest e-poest tellitud odav brändikaup osutub võltsinguks. Kui mõne paki puhul tekib kahtlus, et tegemist võib olla võltsinguga, teostab kohalik brändi esindaja ekspertiisi. Kui selgub, et tegemist on võltsinguga, siis kaup hävitatakse. Sealhulgas peab arvestama ka sellega, et saajale ei kompenseerita ei transpordi ega kauba maksumust.

Omniva tolliagentuuri andmeil saabub kõige enam võltsinguid mitte Hiinas, vaid hoopis Türgist, Ukrainast, Venemaalt ning Austraaliast. Kuna kauba hävitamise puhul tuleb saadetise kinnipidamise-, ladustamise- ja hävitamisekulud hüvitada kauba saajal, soovitab Omniva teadlikult võltsitud kaupa tellimisest hoiduda.

Loomulikult ei väsi me ka meelde tuletamast, et teatud tooteid on endiselt posti teel keelatud tellida. Probleemsemaks kaubaks on viimasel ajal osutunud just huule- ja nuusktubakas, samuti ka e-sigareti vedelik ning ravimid.

Kui kogu eelnev tundub endiselt liiga keerulisena, on kliendil alati võimalik lasta oma kaup 10-eurose teenustasu eest deklareerida ka Omniva tolliagentuuri poolt. Sel juhul tuleb esitada tolliagentuurile lihtsas vormis volitus oma kauba deklareerimiseks ning jääda ootama vaid paki saabumist. Tänasel päeval otsustavad selle kasuks ligikaudu pooled välismaal e-poodlejad.

 

2 comments

 1. Saatsin emale Austraaliast sûnnipäeva kingituse. Alati kui ma siit midagi saadan, austraalia post nõuab, et paki peale kirjutatakse mis on paki sisu ja hind.
  Paar nädalt hiljem saan emalt kirja, et toll tahab teada mis on paki sisu ja hind!!! Miks ma pean ûtlema mis ma sunnipäevaks ostain kui see on juba paki peale kirjutatud ja toll seda näeb!! Väga pettunud!!!
  Oleks ka tore kui teil oleks sûsteem, et kui keegi kingituse saadab siis see keegi saaks ka tollimaksu maksta, et kingituse saaja ei peaks kingituse eest maksma.
  Tänud!

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga