Kättpidi innovatsioonis

Logistikaettevõttena näeme, et pakivedude tulevik peitub mehitamata kanalites – olgu selleks pakiautomaadid, robotid, pakikapid, droonid või midagi muud. Eelmise aasta koostöö Starshipi pakirobotitega ning äsja alanud piloot Cleveroni pakikappidega on huvitavad võimalused testida tulevikuteenuseid juba praegu.

Otsime pidevalt viise, kuidas teha saadetiste kättesaamist inimestele mugavamaks ning tehnoloogial, innovatsioonil ja automatiseerimisel on siin oluline roll. Erinevaid lahendusi katsetades saame mõista, milline neist on klientide jaoks mugavaim ja meeldivaim. Nii leiame tulevikus ka parima paki- ja postiteenuse osutamise viisi.

Usume nn. viimase miili automatiseeritud lahendustesse ning seetõttu soovime testida selle valdkonna paljutõotavaid innovaatilisi lahendusi. 2017.aasta suvel viisime läbi pilootprojekti koostöös Mercedes-Benzi „Robovani“ ja Starshipi pakirobotitega, et testida pakkide kättetoimetamist klientidele väikeste armsate pakirobotitega. Robotid võeti klientide poolt hästi vastu, aga samas näitas piloot, et esiteks on isegi keskmisest aktiivsemate pakitellijatega piirkonna pakkide maht praegu veel ebapiisav, et robottarnes efektiivsust saavutada. Teiseks aga ütlesid kliendid väga selgelt, et robotid on küll toredad, kuid tõrkekohaks on see, et robotiga kohtumiseks peab olema konkreetsel ajal konkreetses kohas. Eesti kliendid eelistavad, et pakk ootab neid, mitte nemad pakki ja eelistatud kanal pakkide saatmiseks ja saamiseks on pakiautomaat, kuhu saab minna just endale sobival ajahetkel.

See kõik aga ei tähenda, et robottarnet kunagi Eesti turule ei tule! Hetkel pole aeg selleks lihtsalt veel küps ning kindlasti areneb edasi ka robottarne ise, et klientide soovidele täpsemalt vastata. Küllap kuuleme ka nunnurobotitest veel, olgu ühel või teisel moel!

IMG_1437

Pakikapp efektiivistab kullerteenust

Kuidas automatiseerida kliendi soovi saada pakk kätte kodus, aga kullerit või robotit ootamata? Innovatsioonipilootide jätkuna alustasime tänavu 25. juulist pilootprojekti koostöös Cleveroniga: piloteerime Cleveroni pakikappe ehk kodu-pakiautomaate, et testida seda kui ühte võimalikku tulevikulahendust saadetiste (pakkide, perioodika, kirjade) kättetoimetamisel. Sisuliselt on tegemist kodu juures oleva väikese personaalse pakiautomaadiga saadetiste kättesaamiseks ning oleme üks esimesi ettevõtteid, kes hakkab piloodi raames neisse pakikappidesse saadetisi tooma. See on uudne võimalus, kuidas jõuda klientidele lähedale ning pakkuda neile mugavat teenust, kus – nii nagu kliendid on soovinud – ei oota inimene pakki, vaid pakk inimest.

Muuhulgas aitab pakikappide kasutamine efektiivistada kullerteenust: kuller ei pea paki üleandmiseks kliendiga kohtuma ning klient ei pea kindlal ajal kodus kullerit ootama. Kliendi jaoks on tegu mugavusteenusega, mille eest maksab ta lisaks kullerteenuse tasule täiendava tasu pakikapi rendi näol, mida tasutakse pakikapi omanikule/paigaldajale ehk Cleveronile. Kuna tegu on ka klientide jaoks täiesti uue lahendusega, ongi piloodi üks eesmärke saada tagasisidet ka selles osas, kuidas kliendid selle ärimudeli vastu võtavad.

Praeguses pilootprojektis toimetame pakke kohale piiratud aadressidele paigaldatud pakikappidesse Viljandis. Pakikappidesse hakatakse tooma koduaadressile kulleriga tellitud lihtsaadetisi, samuti pannakse sinna postisaadetised (lihtkirjad, perioodika, otsepost), et klient saaks nii posti kui ka pakid kätte ühest kohast. Tähitud kirjad vajavad kättesaamisel kliendi allkirja, nii et need anname ka pakikapi kasutajatele üle nagu seni – silmast silma kohtudes ja allkirja vastu.

Esialgu me piloodis osalevate aadresside arvu ei laienda. Kuna tegu on täiesti uue teenusega, on sellega mõistlik alustada väiksemas mahus ning just Cleveroni enda kodulinnas, kus on võimalike probleemide korral võimalik neid kiirelt lahendada.

Cleveron_CleverPod_4

Tulevikuteenuste lend

Automatiseerimise võimalused on aga ka protsessi alguses, nn esimeses miilis ehk saadetiste kogumises. Seetõttu on töös nutikirjakastide piloot: kirjakast, mis teavitab sinna lastud saadetisest, et kirjakandja teaks, kas on vaja oma ringil selle kirjakasti juurde minna või mitte. Ka see on osa tulevikuteenustest.

Ja siit edasi mõtlema hakates: miks ei võiks kodu juures olevat pakikappi kunagi kasutada ka pakkide saatmiseks? Samasugusel nutikirjakasti loogikal, kus kliendi poolt kappi pandud saadetise puhul saab kuller teavituse, et see tuleks sealt kaasa võtta? See on praegu küll kauge tulevikuvisioon, aga samuti üks võimalik stsenaarium.

Ja loomulikult ei saa kõige selle juures unustada pakiautomaate. On vägagi reaalne võimalus, et innovatsioonipilootide tulemusel tõdeme, et klientide eelistus oli ja on ikkagi pakiautomaat. Eriti kui pakiautomaatide võrgustik laieneb nii kiiresti kui praegu ja jõuab klientidele üha lähemale.