Postkasti meisterdamisel on piiriks vaid oma kujutlusvõime

Eestis on ligikaudu 600 000 postkasti. Keskmiselt postitatakse ühte postkasti üle kümne saadetise nädalas, sh näiteks ajalehti, ajakirju, otseposti, pisipakke ja kirju.

Postkastide olukord Eestis on iga aastaga märkimisväärselt paremaks muutunud ning korrektsed postkastid teevad ka kirjakandjate töö lihtsamaks ja kiiremaks. Praegu käimasolevale “Eesti ilusaim postkast” konkursile on esitatud üle saja erakordselt kauni postkasti.

„Korras ja hooldatud postkastis ei saa saadetised kahjustada, need teevad meie ümbrust ilusamaks ning selle üle tunnevad heameelt ka kirjakandjad, kelle kanderingid muutuvad kiiremaks. Tore on näha, et nii paljud pered on oma kodude visiitkaardid Eesti sajandaks sünnipäevaks juba ilusaks teinud!“ rõõmustas Jaak Saar, Omniva jaotusvõrgu juht konkursil osalema.  

Siin on konkursile esitatud väike galerii koos autorite kommentaaridega. Rohkemate vaatamiseks külasta www.postimees.ee/postkast.

810_5b294e2d66233-IMG_3547
Postkasti omanik kirjutab oma postkasti kohta: “Postkastile on maalitud meie kodu maja tagant, ilus Pirita jõe kallas ja meie armas koer. Postkast on meie meelest väike kunstiteos ning meie kodu visiitkaart.”
810_5b291b5a367ab-0011
Postkasti omanik kirjutab oma postkasti kohta: “Selle väga unikaalse postkasti on täiesti ise valmistanud minu 78-aastane sepast isa. Postkasti seest leiab ka legendaarse laulu “Postipoiss” laulusõnad.”
810_5b2ebacf73092-postkast_Ken_Ratnik
Postkasti omanik kirjutab oma postkasti kohta: “Postkasti valmistamisel on kasutatud taaskasutust – vana tappseotisega kast, erinevate katkiste vokkide trei-detailid, vana täispuit-mööbli tükke (männist kaas + tammest pits). Puu külge on kinnitatud traadiga puud kahjustamata. Postkasti kujundus sulandub kokku kohaliku loodusega (maastikukaitseala). Koostatud ja kujundatud omaniku enda poolt käsitööna.”
5b48631100d8f-DSC_1527
Omanik kirjutab oma postkasti kohta: “Meie postkast pole küll ise ehitatud, kuid see eest ise uhkelt kaunistatud. Maalitud pilt annab aimu mõnedest talu elanikest ning loodetavasti paneb mõnegi möödakäija naeratama.”
810_5b2b5532d7ef7-pk
Postkasti omanik kirjutab oma postkasti kohta: “Ostsin aastajagu tagasi väikese popsitalu, millele tahtsin elu sisse puhuda nii seest, kui väljast. Kuna mulle väga meeldivad “täpid”, siis olen neid disainielemendina kasutanud ka oma köögis ja kuna olen arusaamisel, et “täppidel” on inimestele positiivne mõju, st “nad” kannavad endas sellist tunnetust nagu kodu, positiivsus, lootus, rõõm, siis arvasin, et miks mitte pakkuda seda inimestele juba kaugemal, alates külateest, mida läbides ja minu postkasti nähes ehk mõni inimene naeratab, teine jälle teab, kuhu tee pealt keerama peab, et minu juurde küll jõuda…”
5b4719d0c5994-FullSizeRender
Omanik kirjutab oma postkasti kohta: “Meie postkast sai inspiratsiooni sellest, et perepea on jahimees. Postkasti kaunistavad ehtsad sarved ning kunstnik Lepatriinu tehtud maaling. Postkast on omapärane, püüdes sealjuures ka möödakõndijate pilke.”
5b38c80b5d8ab-IMG-20180606-WA0004
Autor kirjutab oma postkasti kohta: “Meie suvise sauna postkast on kingitus pereemale möödunud aasta sünnipäevaks. Sel suvel aga ootame postimeest puhkuse ajal külla suviselt rõõmsa postkastiga, mis toob päikselise tuju ka vihmaga. Posti pannes tervitavad “lepakad” ka kaane sisepoolel postiljoni.”

Samas on Eestis veel mitukümmend tuhat postkasti, mis ei vasta korrektsetele nõuetele ning mis teevad kirjakandja töö raskeks, kui mitte võimatuks. Selleks, et meil oleks võimalik kõik Sinu tellitud ajalehed, ajakirjad ning kirjad Sinu postkasti toimetada, veendu, et Sinu postkast oleks mahukas ning vastaks kõikidele nõuetele.  

Uue ning korrektsetes mõõtudes postkasti võid meisterdada endale ise, ent ühtlasi saad selle mugavalt osta endale Omniva e-poest, kus praegu on eraisikute postkastid ka 20% soodsamad. Metallist postkasti on väga lihtne enda meele järgi värvida ja kujundada, seega ei pea kindlasti piirduma e-poes müüdavate värvidega.

Siin on kuus nippi, mida uue postkasti ehitamisel või ostmisel silmas pidada või mille järgi oma vana postkasti tuunida.

  1. Enne uue postkasti paigaldamist kooskõlasta see Omnivaga. Selleks täida meie kodulehel postkasti paigaldamise vorm ning me võtame sinuga esimesel võimalusel ühendust, et postkasti asukoht kinnitada või selle paigaldamist täpsustada. Kindlasti on oluline postkasti asukoht meiega läbi rääkida, sest kahjuks ei ole meil võimalik posti toimetada nendesse postkastidesse, mille asukohta me ei tea.
  2. Paiguta postkast kergesti ligipääsetavasse kohta. Kui elad eramajas või ridaelamus, paiguta postkast maja ette tänavapoolse aia külge. Kui aeda pole, paiguta postkast tänavapoolse välisukse lähedusse valgustatud kohta. Kortermaja puhul peavad postkastid olema esimese korruse valgustatud eesruumis. Maakohtades ning külades tuleb postkast asetada paika, mis on meie kirjakandjale aastaringselt ligipääsetav – see võib olla maja juures või grupipostkast näiteks külatee alguses. Grupipostkasti soovist saab teada anda siin. 
  3. Tähista oma postkast korrektselt. Igal postkastil peab olema selgelt ja loetavalt märgitud korteri, eramu number või talu nimi. Vajaduse korral tuleb märkida ka tänava nimi. Juriidilise isiku postkastile tuleb mäkirda ka juriidilise isiku nimi, nt firma nimi. 
  4. Ehita oma postkast korrektsetes mõõtudes. See on vajalik selleks, et postkasti mahuksid sisse nii ajalehed, ajakirjad, otsepost kui ka muud kirjad. Postkasti minimaalsed mõõtmed võivad olla 25x35x6 cm ning oluline on, et postkasti ava oleks piisavalt suur, vähemalt 23×3 cm. Samas tuleb kindlasti jälgida, et ava poleks sedavõrd suur, et võõras käsi sealt sisse mahub. 
  5. Postkast peab tagama saadetiste säilivuse ja turvalisuse. See tähendab, et postkast peaks olema lukustatav ning ilmastikukindel, et saadetised ei satuks võõrastesse kätesse ning ei saaks loodusjõudude poolt kahjustada. 
  6. Lõpetuseks – tühjenda oma postkasti regulaarselt. Kui postkasti regulaarselt ei tühjendata, pole kirjakandjal võimalik sinna rohkem posti ära mahutada.

 

Kui uus postkast on valmis, saada see kindlasti “Eesti ilusaima postkasti” konkursile enne 6. augustit!