Pakenda säästlikult – vanapaber on uus mullikile

Oma saadetisi õigesti pakkides annab klient omalt poolt panuse, et need turvaliselt sihtkohta jõuaksid. Samas ei pea turvaline tähendama meetrite viisi mullikilet. Turvaline pakendamine saab olla ka keskkonnasäästlik. Siin on vaid mõned paljudest nutikatest nõuannetest, kuidas oma saadetis turvaliselt ning samal ajal ka säästlikult pakendada.

  1. Suurem ei ole parem

Iga saadetis on kõige paremini pakendatud, kui talle on valitud paraja suurusega pakend. Telefonikatet ei ole mõistlik saata kingakarbis ning mitut moosipurki pole mõistlik pressida tihedalt ühte pappkarpi. Liiga suure pakendi puhul raiskad materjali, maksad tõenäoliselt suuremat hinda suuremate mõõtmete eest ning saadetav ese jääb pakendisse loksuma. Liiga väikesesse pakendisse surutud saadetis võib teekonnal aga pakendit lõhkuda, misjärel võib ka saadetis määrduda või viga saada. Vali paraja suurusega pakend ning jäta õige natuke ruumi täitematerjali lisamiseks.

woman in grey shirt holding brown cardboard box
Photo by bruce mars on Pexels.com
  1. Kortsutatud vanapaber on uus mullikile

Kuigi mullikile ning vahtplast on hästi toimivad pakkematerjalid, pole nad kahjuks kuigi keskkonnasäästlikud. Tegelikult annab sama hea tulemuse ka näiteks kortsutatud vanapaber või taaskasutatud papp. Mis oleks parem taaskasutus vanale reklaampakkumisele või ajalehele, kui et kasutada seda oma järgmise paki täitematerjalina.

IMG_20180905_171459

  1. Talitse end – ära rebi saadetise avamisel pakendit puruks

Tihti on paki kohale jõudes ootusärevus suur ning tahtmine oma saadetis pakist võimalikult ruttu välja saada. Pakendi säilitamine pole tavaliselt asi, millele sel hetkel mõeldakse.

Säästliku pakendamise seisukohalt soovitame end siiski talitseda 🙂 Tõenäoliselt on saabunud pakend ideaalne järgmise saadetise teele panemiseks. Võta lahtipakendamiseks aega ning kahjusta pakendit minimaalselt, kindlasti on siis ka rõõm paki sisuni jõudes suurem. Paki avamine võib olla justkui omaette rituaal.

IMG_2650

  1. Taaskasuta, taaskasuta, taaskasuta

Nii nagu vana ajaleht võib leida uue elu paki täitematerjalina, võib ka üht pakendit või pappkarpi mitu korda taaskasutada. Värske eksperiment on näidanud, et uus pappkarp on ka pärast kümnekordset saatmist veel väga heas konditsioonis. Selleks, et saadetis siiski turvaliselt teele saaks, on oluline jälgida, et taaskasutatud pakend poleks varem kahjustada saanud või liiga kulunud. Miks mitte kasutada vana kingakarpi uue paki teele panemiseks?

Taaskasutada saab väga hästi ka erinevaid pakkematerjale. Võimalusel hoia kindlasti alles uue pakiga saabunud mullikile või pakkegraanulid. Need on küll hästi toimivad, kuid see-eest mitte kõige keskkonnasõbralikumad pakkematerjalid, seega kasuta neid võimalusel mitu korda.

photo of pile of ripped carton
Photo by Luka Siemionov on Pexels.com
  1. Eelista keskkonnasõbralikke materjale

Pakendamiseks on olemas palju erinevaid materjale: turvaümbrikud, lainepapp, pakkekile, jõupaber, plastikpakendid, mullikile jne. Mõned neist on keskkonnasäästlikumad kui teised.

Vali pakendamismaterjal paki suuruse ja kuju järgi ning eelista keskkonnasõbralikke materjale. Ära kasuta kilekotti, vaid leia muid leidlikke taaskasutatavaid pakkelahendusi. Varem nimetatud vanapaberi ning pappkarpide taaskasutus on rohkem kui teretulnud.

Kindlasti ei soovita me oma saadetisi pakkida riidest või tekstiilist kotti või pakendisse, kuna see kaitseb saadetist minimaalselt. Lisaks ei kleepu ka paki aadresskaart riidele kõige paremini.

34420736_2046215862058698_1161378467011362816_n

  1. Meeldetuletus: ise tehtud silt ei taga erikohtlemist

Pea meeles, kui kleebid pakile lihtsalt sildi “Ettevaatlikult!” või “Õrn saadetis” ei taga see saadetise turvalisust ning ei välista korralikku pakkimist. Pakke sorteerivad ja käsitlevad tihtipeale robotid ja masinad, kes omatehtud märgiseid välja lugeda ei suuda. Ettevaatliku käsitlemise lisateenuse (mida ka masinad mõistavad) saavad kõik inimesed juurde tellida paki vormistamisel nii e-teeninduses, pakiautomaadi juures kui ka kullerile või postkontoris pakki üle andes.

vale_ettevaatlikult

Omniva e-teeninduses on võimalik lisatasu eest (1.92€) tellida ning välja printida ettevaatliku käsitlemise kleebis, et see pakile kleepida. Kui kodus pakendamiseks vajalikke vahendeid käepärast pole, leiab need Omniva e-poest või lähimast postkontorist. E-poest ja postkontorist on võimalik soetada erinevas suuruses karpe, mulliümbrikke ja lainepappi, jõupaberit ning pakkekilet, mida kindlasti hiljem taaskasutada saab.