Miks hirmutab Leedu Posti Omniva jõuline laienemine?

Andre Veskimeister
Omniva juhatuse liige, pakiäri valdkonna juht

Leedu meedias on hakanud ilmuma artiklid Omniva jõulisest turuosa kasvatamisest, kus kannatajaks on kõige rohkem Leedu Post. Viimati võttis sel teemal sõna Leedu  transpordiminister ning kuna teema jõudis ka Eesti meediasse (Ärileht, https://arileht.delfi.ee/news/uudised/omniva-loi-leedu-postil-jalad-norgaks?id=85611549 ), on kohane kirjeldada, kuidas Omnival Baltikumis läheb ning mida me seal teeme.

Parim aasta Leedus

Omniva alustas Baltikumi laienemist aastal 2012. Põhjuseks eelkõige see, et suured rahvusvahelised kliendid ning e-kaubanduse ettevõtted käsitlesid Baltikumi ühtse turuna ja soovisid siin terviklikku teenust. Praegu võib selgelt öelda, et tollane julge otsus on end ära tasunud. Leedus oli 2018 läbi ajaloo parim aasta – Omniva kasvab turust kiiremini ning suurendab oma turuosa, samuti kasvab kasumlikkus.

Edu pole muidugi tulnud lihtsalt, sest konkurentideks on Leedu Posti kõrval rahvusvahelised hiiud nagu DPD ja DHL ning Leedu oma kullerfirmad. Omniva edu taga on keskendumine pakiautomaatidele. Ka Leedu turul eelistavad kliendid pakkide saatmiseks ja kättesaamiseks pakiautomaate ning eelmisel aastal kasvatas Omniva oma pakiautomaatide võrgustiku Leedu suurimaks. Kõige suurem on see ka terve Baltikumi vaates ning laienemine on plaanis ka käesoleval aastal ja edaspidigi.

baltics

Armastatuim ja eelistatuim bränd Lätis

Lätis on Omniva posti- ja pakiteenuste pakkujate seas enim armastatud bränd. Koondhinde taga on hinnang kvaliteedile, unikaalsusele ning kasulikkusele. Lausa 15,8% vastanuid valis Omniva selgeks eelistuseks teenuse kasutamisel, samas kui valdkonna keskmine oli 7,9%. Samuti on klientide rahulolu ja soovitusindeks Omniva teenuste osas Lätis erakordselt kõrge – nii kõrge, et aasta tagasi olime sellega “postimaailma Oscarite” ehk Post & Parcel Awards nominentide seas.

Ka Läti on selgelt pakiautomaatide turg, Omniva pakiautomaatide võrgustik on Läti suurim ning laiendame seda üha edasi. Ka Läti 100.aastapäevaks kinkis Omniva Läti Vabariigile just pakiautomaate – erikujundusega pakiautomaadid Riias, Liepajas, Rezeknes, Valmieras ja Jelgavas, mille disaini on loonud kuulus Läti kunstnik ja moedisainer Elita Patmalniece.

Picture-1

Muidugi pole ka pakiautomaatide eelistus midagi sellist, mis on Omnivale lihtsalt sülle kukkunud. Kui sellega alustasime, oli nii Lätis kui Leedus tegu uudse teenusega ning kõigepealt tuli turgu sellega harjutama hakata. Algus läks visalt, kuid siis võeti tehnoloogia ja innovatsioon omaks ning nüüdseks on Omnival mõlemas naaberriigis innovaatiline start-upilik maine.

Eestis raskused seljatatud, liigume edasi

Baltikumist rääkides oleks ebaõiglane kõrvale jätta ka Eestit, seda enam, et siinne aastalõpp oli logistikakeskuse kolimise ja jõulumahtude koosmõjul hektiline. Käivitamisel ilmnenud probleemid olid eelkõige tehnoloogilised, nüüdseks on need lahendatud ning saame uuel tasemel edasi liikuda. Parimaks tõestuseks klientide usalduse tagasivõitmise nimel on muidugi teod ning mul on hea meel, et juba saamegi näidata ka esimesi tegusid.

Jaanuar oli läbi aegade kõige pakirohkem kuu ning e-kaubanduse pakke sai kohale viidud ligi miljon. Juba mitmendat aastat on küll näha, et rekordilised jõulumahud saavad uuel aastal standardiks, aga et pakkide arv jaanuaris detsembriga võrreldes kasvaks, pole varem juhtunud. Olenemata suurest pakikogusest tegi aga arenguhüppe ka Omniva teenusekvaliteet – see ongi märk uue logistikakeskuse esimestest viljadest.

cof
cof

Muidugi jätkame arendustööga nii uues keskuses kui infosüsteemides, et hoida ja tõsta kvaliteeti jätkuvalt kasvavate mahtude juures. Ja muidugi plaanime ka Eestis jätkuvat pakivõrgu laiendust, mis on vähemalt võrdväärne möödunud aasta omaga. Näeme, et nii Eestis kui Baltikumis on veel palju inimesi, kes pakiautomaati ootavad!

Universaalse postiteenuse pärand

Minnes tagasi algusse, on Leedu ministri sõnul konkurentide edu aluseks see, et nad ei pea tagama universaalse postiteenuse osutamist, kandma sellega kaasnevaid kulusid ja ülal pidama postkontorite võrgustikku. Iseküsimus, kas just see on peamine põhjus, miks pakiäri turuosa Omniva ja teiste konkurentide kätte kipub libisema, kuid igal juhul on minister siin tabanud kõigi riikide postide suurimat valuküsimust.

kirjad_resized

Eestis on Omniva ehk Eesti Post see, kelle kanda on aina sügavamasse kahjumisse kukkuv universaalne postiteenus. Kirju enam peaaegu ei saadeta, samuti tellitakse üha vähem paberlehti. Nende kohaletoimetamiseks vajaliku võrgustiku ülalhoidmise kulud aga üha kasvavad ning üha raskem on leida ka selleks vajalikku tööjõudu. Eestis, kus e-ühiskonna areng on olnud eriti kiire, on postiteenus jõudnud kriitilisse punkti. Veel keerulisem: universaalse postiteenuse kahjum mõjutab ka kasvavat pakiäri, mis nõuab pidevalt investeeringuid. Nii nagu Leedus, on ka Eestis tegu konkurentsitiheda valdkonnaga, kus isegi paigal seismiseks tuleb joosta kiiremini kui kõigest jõust. Eesti Post oli küll valmis turu avanemiseks (Eestis juhtus see juba aastal 2009) ning oli väikese Eesti piiridest välja astudes ja uusi tuluvaldkondi otsides ka ise aktiivne, kuid sellest ei piisa.

Omniva aktiivsuse tõttu pole meie turul küll jõuliselt tegutsemas naaberriigi postiettevõtteid ning Baltikumi pakiäri, rahvusvaheline transiit ning postivaldkonna enda äriteenused on aidanud Omnival kontsernina vee peal püsida. Ent nii nagu Leedus (ja ka teistes riikides) on üha teravamalt päevakorral küsimus, kuidas tagada universaalse postiteenuse osutamine. Ja siin oleme Leeduga täielikult ühes olukorras.