Nipid, kuidas pakendada saadetis keskkonnasõbralikult

Saadetist õigesti pakkides annad omapoolse panuse, et see turvaliselt sihtkohta jõuaks. Samas ei pea turvaline tähendama meetrite viisi mullikilet. Turvaline pakendamine saab olla ka keskkonnasäästlik. Siin on vaid mõned paljudest nutikatest nippidest, kuidas oma saadetis pakendada nii turvaliselt kui ka keskkonnasäästlikult.

Suurem ei ole parem

Saadetise turvalisus on kõige paremini tagatud siis, kui sellele on valitud paraja suurusega pakend. Telefonikatet ei ole mõistlik saata kingakarbis ega mitut moosipurki tihedalt ühte pappkarpi pressida. Liiga suure pakendi puhul läheb osa materjalist raisku, suuremate mõõtmete eest tuleb rohkem maksta ning saadetav ese jääb pakendisse loksuma. Liiga väikesesse pakendisse surutud saadetis võib teekonnal aga pakendit lõhkuda, misjärel võib ka saadetis ise määrduda või viga saada. Vali paraja suurusega pakend ning jäta õige natuke ruumi täitematerjali lisamiseks.

woman in grey shirt holding brown cardboard box
Photo by bruce mars on Pexels.com

Ära rebi saadetise avamisel pakendit puruks

Tihti on paki kohale jõudes ootusärevus suur ning tahtmine oma saadetis pakist võimalikult ruttu välja saada. Pakendi säilitamine pole tavaliselt asi, millele sel hetkel mõeldakse.

Säästliku pakendamise seisukohalt soovitame end siiski talitseda 🙂 Tõenäoliselt on saabunud pakend ideaalne järgmise saadetise teele panemiseks. Võta lahtipakendamiseks aega ning ürita  pakendit minimaalselt kahjustada. Paki avamine võib olla justkui omaette rituaal.

Kortsutatud vanapaber on uus mullikile

Kuigi mullikile ning vahtplast on hästi toimivad pakkematerjalid, pole nad kahjuks kuigi keskkonnasõbralikud. Tegelikult annab sama hea tulemuse ka näiteks kortsutatud vanapaber või taaskasutatud papp. Mis oleks parem taaskasutus vanale reklaampakkumisele või ajalehele, kui kasutada seda oma järgmise paki täitematerjalina.

IMG_20180905_171459

Taaskasuta, taaskasuta, taaskasuta

Nii nagu vana ajaleht võib leida uue elu paki täitematerjalina, võib ka üht pakendit või pappkarpi mitu korda taaskasutada. Värske eksperiment on näidanud, et uus pappkarp on ka pärast kümnekordset saatmist veel väga heas konditsioonis. Selleks, et saadetis siiski turvaliselt teele saaks, on oluline jälgida, et taaskasutatud pakend poleks varem kahjustada saanud või liiga kulunud. Miks mitte kasutada vana kingakarpi uue paki teele panemiseks?

Taaskasutada saab väga hästi ka erinevaid pakkematerjale. Võimalusel hoia kindlasti alles uue pakiga saabunud mullikile või pakkegraanulid. Need on küll hästi toimivad, kuid see-eest mitte kõige keskkonnasõbralikumad pakkematerjalid – võimalusel kasuta neid mitu korda.

photo of pile of ripped carton
Photo by Luka Siemionov on Pexels.com

Eelista keskkonnasõbralikke materjale

Pakendamiseks on olemas palju erinevaid materjale: turvaümbrikud, lainepapp, pakkekile, jõupaber, plastikpakendid, mullikile jne. Mõned neist on keskkonnasäästlikumad kui teised.

Vali pakendamismaterjal paki suuruse ja kuju järgi ning eelista keskkonnasõbralikke materjale. Ürita vältida kilekoti kasutamist, leia sellele alternatiivseid taaskasutatavaid pakkelahendusi. Varem nimetatud vanapaberi ning pappkarpide taaskasutus on rohkem kui teretulnud.

Kindlasti ei ole soovitatav saadetisi pakkida riidest või tekstiilist kotti või pakendisse, kuna see kaitseb saadetist minimaalselt. Lisaks ei pruugi paki aadresskaart transpordi käigus kangast pakendile püsima jääda.

34420736_2046215862058698_1161378467011362816_n

Meeldetuletus: ise tehtud silt ei taga erikohtlemist

Pea meeles, kui kleebid pakile lihtsalt sildi “Ettevaatlikult!” või “Õrn saadetis” ei taga see saadetise turvalisust ning ei välista korralikku pakkimist. Pakke sorteerivad ja käsitlevad tihtipeale robotid ja masinad, kes isetehtud märgiseid välja lugeda ei suuda. Ettevaatliku käsitlemise lisateenuse (mida ka masinad mõistavad) saavad kõik inimesed juurde tellida paki vormistamisel nii e-teeninduses, pakiautomaadi juures kui ka kullerile või postkontoris pakki üle andes.

Omniva e-teeninduses on võimalik lisatasu eest (1.92€) tellida ning välja printida ettevaatliku käsitlemise kleebis, et see pakile kleepida. Kui kodus pakendamiseks vajalikke vahendeid käepärast pole, leiab need Omniva e-poest või lähimast postkontorist. E-poest ja postkontorist on võimalik soetada erinevas suuruses karpe, mulliümbrikke ja lainepappi, jõupaberit ning pakkekilet, mida kindlasti hiljem taaskasutada saab.

vale_ettevaatlikult