Gemius pētījumā noskaidrots, kas motivē latviešus iepirkties internetā

Ar katru klikšķi pieaug interneta lietotāju skaits, un tas nozīmē, ka arī potenciālā tirgus daļa tiešsaistes iepirkšanās jomā. Izprotot patērētāja attieksmi pret iepirkšanos tiešsaistē, uzņēmumiem ir iespējas uzlabot faktorus, kas to ietekmē, un iegūt konkurences priekšrocības.

Gemius* ik gadu veic plašu un visaptverošu pētījumu, kurā tiek analizēti Latvijas patērētāju paradumi e-komercijā, to izmaiņas un tendences. Pētījums par 2018. gadu E-komercijas tirgus Latvijā 2018 parāda, ka jau 78% interneta lietotāju Latvijā pēdējā gada laikā ir iepirkušies internetā un vēl gandrīz 13% apliecina, ka nav, taču jau tuvākajā nākotnē to plāno darīt.

genius_600x300_FILLER1

Gandrīz 90% aptaujātie norādījuši, ka visbiežāk izmanto tieši interneta veikalu lapas, bet, kas būtiski, 67% apliecina, ka otras populārākās ir cenu salīdzināšanas lapas. Tas norāda uz priekšrocībām, ko patērētāji var izmantot, aizmirstot par lojalitāti konkrētajam tirgotājam. Savukārt tirgotājiem – uz iespējām, piemēram, lai realizētu preces, ar kuru pārdošanu nesokas, kā plānots, nomainot tās uz jaunu sortimentu.

Taujāti par interneta veikalu priekšrocībām, gandrīz 80% respondenti pamatojuši, ka izvēlas iepirkties internetā, jo tur pieejamas labākas cenas nekā tradicionālajos veikalos, kas atkārtoti parāda – cenai ir būtiska nozīme. Bet interesanti, ka gandrīz 12% apliecina, ka būtiska loma ir arī dažādām lojalitātes programmām. Un šis ir virziens, kurā interneta veikaliem ir iespējams izveidot konkurences priekšrocības. Tādējādi, analizējot savu pircēju paradumus, katram ir iespējams izstrādāt konkrētu lojalitātes programmu. Un ir maldīgs priekšstats, ka tās vienmēr prasa būtiskus uzņēmuma ieguldījumus.

genius_600x300_FILLER3

Vēl viens nozīmīgs rādītājs, kas izriet no minētā pētījuma, ir patērētāju atbildes par problēmām, ar ko tie visbiežāk saskaras, iepērkoties internetā. 34% patērētāju norādījuši, ka nereti trūkst pamatinformācijas par produktu, piegādātāju, maksājuma iespējām, 31%, ka saņemtais produkts neatbilda tam, kas tika sagaidīts, bet 24%, ka bijusi nepatiesa informācija produkta aprakstā vai cenā. Tā kā principā tiem būtu jābūt primārajiem jautājumiem, lai e-komercijas uzņēmumi varētu produktīvi realizēt savus pakalpojumus un produktus, šie dati ir satraucoši. Tomēr atkal – sniedz iespēju iegūt priekšrocības attiecībā pret konkurentiem.

Jautājumi, par ko vērts padomāt:

  • Cenu salīdzināšanas priekšrocības;
  • Lojalitātes programmas;
  • Patērētājiem pieejamā informācija par produktu un pakalpojumu, t.sk. kvalitatīvas bildes;
  • Piegādes ātrums un kvalitāte.