Puust ja punaseks: kuidas internetis turvaliselt ostelda?

Kas Sina oled e-poest tellides mõelnud, et kaup ei pruugigi kunagi sinuni jõuda? Või siis, et sulle saadetakse tellitust sootuks erinev toode? Tegelikult tasuks neile küsimustele aga mõelda ja end juba eos ebameeldivate üllatuste vastu kindlustada.

E-ostlemine on kasvav trend, mis kogub populaarsust üle kogu maailma. Pole ka ime – see on mugav, kiire ja vahel ka soodsam kui tavapoes ostlemine. E-poest tellides saab kaupadele ligi kodust lahkumata ja oma ostu saab mugavalt kätte lähedal asuvast pakiautomaadist, postkontorist või kulleriga koju.

IMG_2650

Nii nagu kasvab e-kaubanduse populaarsus, kasvab ka juhtumite arv, kus inimesi üritatakse petta. Neist levinuimaks on see, et inimene tellib kauba ära, aga kaup temani kunagi ei jõua. Raha on aga makstud ja seda pole võimalik enam tagasi nõuda.

Teiseks ebameeldivaks üllatuseks on see, kui inimene tellib kauba ära, aga temani jõuab sootuks teine, marginaalse sisuga kaup. Tulemus on sama – klient on õnnetu, aga raha tagasi ei saa. Mõlema juhtumi eest on õnneks võimalik end aga kaitsta. Mida selleks silmas tuleks pidada?

 1. Esmalt tuleks veenduda selles, et tegemist on turvalise ostukeskkonnaga. Eesti e-poodides on kõige lihtsam viis selleks otsida veebipoest turvalise ostukoha märgist, mis näitab tarbijale, et tegemist on nõuetele vastava internetipoega. Teine võimalus on kontrollida internetipoe usaldusväärsust E-Kaubanduse Liidu kodulehelt.
 2. Väga populaarne on aga ka kaupade tellimine välismaistest e-poodidest. Turvalise välismaise e-poe kodulehel peaks olema märgitud, milliste riikide seadused sealt ostes kehtivad. Ole kindel ka selles, et netipoe kodulehel olev info kaupade tellimise, maksmise ja tagastamise kohta on piisav. Telli kaup ainult siis, kui kõik on selge ja tingimused Sulle sobivad. Kui oled ostnud midagi teise EL liikmesriigi  e-kauplusest ja tehing ei õnnestu plaanipäraselt, siis on võimalik kaupleja suhtes tekkinud kaebuse lahendamiseks kasutada ODR-platvormi (elektrooniline keskkond, mille kaudu saab lahendada e-kauplejatega tekkinud kaebusi: (https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/?event=main.home2.show).
  person using black and white smartphone and holding blue card
  Photo by PhotoMIX Ltd. on Pexels.com
 3. Enne ostu tuleks selgeks teha ka see, kas veebipood kuulub era- või juriidilisele isikule. Selleks tuleks vaadata, kelle pangakontole tuleb toote või teenuse eest raha kanda (eraisiku või firma arvele) ning kontrollida, kas ettevõte on registreeritud äriregistris. Kui müüjaks on eraisik, ei kehti tootele või teenusele seadusest tulenev kaitse ega laiene tarbijate õigused (pretensiooni esitamise õigus, 14-päevane taganemisõigus, jne). Lisaks ei saa eraisikult ostes probleemide korral Tarbijakaitseameti poole pöörduda. Seda tuleks silmas pidada eelkõige neil, kes armastavad kasutada populaarseid eraisikult eraisikule müügisaite nagu näiteks Facebook Marketplace, Osta.ee, Soov.ee jne. 
 4. Eelista veebipoode, mille veebiaadressi alguses sisaldub s-täht (https). Riskide minimeerimiseks tasub ka päevased kaardimaksete limiidid hoida sellises suuruses, et igapäevaostud saaks sooritatud, kuid võimaliku kaardi väärkasutuse korral oleks kahju väiksem.
  working macbook computer keyboard
  Photo by Negative Space on Pexels.com
 5. Ja lõpetuseks – kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis suure tõenäosusega see seda ka on. Kui veebipood tundub pakkuvat kaupa, mille hind on liiga hea, et tõsi olla, kontrolli poe tausta veebist infot otsides.

E-poes sisseostude tegemine pole keeruline, kuid edukas poodlemine nõuab teatud reeglite teadmist ja natuke tähelepanu. Kui oled hoolikas netipoe valimisel ja kasutad head pakiteenust, siis võid olla kindel, et säästad kauba tellimisel nii närve, aega kui ka raha.