Mida saad tulevikus postkastist ja milline see on?

Ajaleht ei liigu postkastist ära, vaid pakiautomaat liigub postkasti juurde või koguni sulandub sellega üheks.

Mõte, et kirjade ja lehtede kojukanne suunata täna eksisteerivasse pakiautomaadivõrku, on absurdne. See oleks mõeldamatu ja Omniva pole seda ka planeerinud. Meil on Eestis ligikaudu 600 000 postkasti, kõigis pakiautomaatides aga lahtreid vaid 33 000. Neistki valdav osa on täna juba pakkidega täidetud.

Mõeldamatu on see, et kogu postikanne tänasesse pakiautomaadivõrku suunata ning postkastid tühjaks jätta. Leht ja kiri tuleb endiselt inimesele kodusesse postkasti, nagu postiseadus seda ka ette näeb. See ei välista aga kliendisõbralikku lahendust tulevikus, kus võime kliendi soovil ajalehe ka pakiautomaadist kättesaamiseks suunata.

Kaugemas tulevikus võiksid aga enamik postkaste saada pakiautomaadi funktsionaalsuse, nii et ühest kastist (postkast + pakiautomaat) saaksid kliendid kätte kõik oma saadetised – nii pakid kui posti. Samuti saaks klient seda kasutada ise paki ja kirja saatmiseks, e-poest tellitud kauba tagastamiseks jms.

group mailbox

Samuti võiksid nii grupikastid kui ka üksikud postkastid olla kunagi tulevikus „nutikad“ ning sõnumiga kliendile teada anda, kui post või pakk on saabunud. Postkast ja pakikapp sulaksid sellise lahenduse puhul kokku ning tulevikulahendus sarnaneb rohkem pakiautomaadile kui traditsioonilisele postkastile – tulevik on ju e-kaubanduse päralt, samas kui kirjad ja ajalehed paraku kahanevad.

Esimesed näited sellest on tegelikult juba reaalselt olemas. Eestis on üleval Cleveroni pakikapid, kuhu saab postitada ka ajalehti ja kirju ning see asub inimese maja ees nagu postkastki.

Cleveron_CleverPod_2
Cleveron 201 on eramajadele mõeldud pakiautomaat. Allikas: Cleveron

Grupipostkastid maapiirkondades moodustavad täna kuuendiku kogu postkastivõrgustikust ning kirjade ja lehtede nii-öelda pakiautomaati kolimine ei tähenda, et posti kättesaamise koht inimesest kaugemale peaks liikuma. Vastupidi, tahame inimestele ikka lähemale minna. Miks ei võiks kunagi grupipostkasti asemel asuda eelmainitud hübriid postkastist ja pakiautomaadist? Selle abil kasvaks ka pakivõrgustik veelgi laiemaks ning e-kaubanduse võimalused jõuaksid ka küladesse.

Oluline on siin aru saada, et räägitud idee puhul ei pea me enam silmas selliseid pakiautomaate nagu me täna oleme harjunud kaubanduskeskuste juures nägema. See idee eeldab ka täiesti uut tüüpi ning paindlikumat pakiautomaadivõrku.

Praegu aga on klientidele, sõpradele ja tuttavatele selge sõnum – meie viime lehed ja kirjad neile postkasti, ka siis, kui see postkast on tulevikus võibolla pakiautomaadi nägu.