5 nippi, kuidas tööintervjuu eel rahulik meel ja mõtlemisvõime säilitada

Oled leidnud sulle sobiva tööpakkumise ning sind on kutsutud vestlusele. Jess! See on sinu võimalus liikuda uuele ametikohale ja proovida midagi uut ning leida uusi toredaid kolleege. Aga samas – töövestlus võõra inimesega teeb veidi ärevaks… pähe tekivad mõtted: Mis siis, kui mul ei lähe hästi? Mis siis, kui mind ei valitagi? Mis siis, kui ma ei oska midagi öelda.

Sellised mõtted võivad kergesti tekkida ja röövida südamerahu muidu nii oodatud ja positiivse võimaluse eel nagu uue töö leidmine. Meie arvates ei ole vaja tööintervjuud karta! Panime kirja 5 soovitust, kuidas intervjuu eel rahulik meel ja mõtlemisvõime säilitada.

1. Rahusta end hingamisega

Tööintervjuul osalemine ei ole enamuse jaoks tavapärane sündmus ning kõikvõimalikud uudsed olukorrad mõjuvad meie ajukeemiale ärevust tekitavalt – meie aju saab signaali, et meid varitseb oht ning stressitase tõuseb. Rahulik hingamine on aga üks parimaid viise, kuidas teadlikult ärevust alla suruda ning võtta omaks hoopis mõtteviis “asi on minu kontrolli all, kõik laabub”. Lihtsalt hinga rahulikult sisse ja välja ning juhi ise oma mõtteid. Abiks on, kui loed nii sisse kui välja hingates viieni.

2. Riietu viisakalt, kuid mugavalt.

Töövestlusele tulles jää ikka iseendaks ning pane selga riided, mis on mugavad ning milles tunned end hästi. Nii ei pea sa muretsema, kuidas istuda-astuda – üks asi vähem, mille pärast muretseda!

photo: iStock
Foto: iStock

3. Usu endasse!

Heade mõtete sisendamine aitab keskenduda sinu positiivsetele külgedele ning aitab püsida rahulikuna. Kui ütled endale mõttes või isegi kõlava häälega välja midagi innustavat nagu näiteks: ,,Ma olen töökas ja nutikas ning saan sellega väga hästi hakkama. Ma usun endasse,’’ hakkab su alateadvus seda tõesti uskuma ja meeleolu paraneb.

Lisaks hingamisele ja sõnadele mõjutab meie alateadvust isegi kehahoiak. Ameerika sotsiaalpsühholoog Amy Cuddy on aastaid uurinud, kuidas meie kehakeel mõjutab meie mõtteid ja tundeid ning tema uuringud on tõestanud, et enesekindel kehahoiak sisendab julgust ja eneseusku. Selleks, et tunda end intervjuul kindlamana, piisab sellest, kui eelnevalt kas  või paar minutit sirge seljaga istuda või seista. Tasub proovida!

4. Hea ettevalmistus on pool võitu!

Vestlus on võimalus näidata üles oma huvi ametikoha vastu ning tuua esile oma parimad omadused.

Enne vestlust soovitame tutvuda tööpakkumise ja organisatsiooniga, kuhu kandideerid. Sinust jätab hea mulje, kui oled viinud end kurssi ettevõtte põhitegevuse ja pakutava ametikohaga. Täna leiad palju infot nii koduleheküljelt kui sotsiaalmeediast ning sul võib tekkida selle käigus küsimusi, millele vestlusel vastused saad.  Võid oma küsimused eelnevalt üles kirjutada ja kaasa võtta. Usu, see on täiesti lubatud võte, sest keegi ei eelda, et sul kõik meeles püsib.

Nutikas oleks enne vestlust vaadata üle ka enda CV, kui oled selle eelnevalt värbajale saatnud. Mõtle, millised sinu kogemused ja omadused võiksid antud ametikohal kuidagi kasuks tulla ning ole valmis neist rääkima.

stefan-stefancik-257625
foto: iStock

 

5. Mõttepausid on okei!

Ära karda vaikust! Vestluse käigus tekkivad mõttepausid on head ning annavad võimaluse oma mõtteid koondada.

Siiski võid end veelgi paremini ette valmistada, kui mõtled, kuidas vastaksid mõnedele klassikalistele küsimustele. Näiteks on meie kolleegid CV Keskus’est pannud kirja hulga intervjuu küsimusi, mida meiegi kasutame.

Muidugi võivad mõned küsimused sind üllatada ja võib tunduda, et sa ei oska kuidagi vastata. Võid julgelt tunnistada, kui küsimus on sulle uudne ning tahaksid hetke mõtlemiseks võtta. Kasuta näiteks neid lauseid, et endale mõtlemisaega anda ja väljendada, et küsimus paneb sind mõtlema:

“Huvitav küsimus. Ma polegi sellele veel mõelnud…”.

“Väga põnev küsimus. Ma pean selle üle kohe pisut pikemalt mõtlema.”

IMG_4092.jpg

PEA MEELES!

Intervjueerija on sinu poolt, ning soovib sind tundma õppida. Ole avatud ja uudishimulik ning võta töövestlust kui võimalust pakutava ametikoha ja sinu sobivuse kohta infot vahetada. Mõnikord võib juhtuda, et värbajal on sinuga tutvumise järel sulle pakkuda ka mõnda teist ametikohta.

 

Soovime sulle julgust ja edukaid vestluseid!

 

Autorid Omniva personaliosakonnast:

Ulvi Salundo, Lisell Veskimeister, Kaidi Betti Käärik