Kuidas minna muretult üle e-arvetele?

Kellele on kohustus e-arveid saatma hakata?

Riigikogus vastuvõetud seaduse järgi läheb kogu Eesti avalik sektor 1. juulist üle e-arvetele. Seega tuleb juuli algusest hakata e-arveid saatma kogu avalikule sektorile. Nende hulka kuuluvad ministeeriumid, vallavalitsused (sh. koolid ja lasteaiad), sihtasutused, riigiettevõtted ja haiglad. Ka Omniva kuulub avaliku sektori ettevõtete hulka ning on kohustatud üle minema täielikult e-arveldamisele.

Mis on e-arve?

E-arve koostatakse raamatupidamistarkvaras, edastatakse operaatorile ning arve info liigub mõne hetkega otse ühest süsteemist teise nii, et seda ei pea käsitsi ümber sisestama ega ühtegi kirja saatma.

E-arvete edastamiseks ei ole vaja ühtegi aadressi, sest arved liiguvad registrikoodi alusel. Seda, kas arve saajal on e-arve vastuvõtmise võimekus, saab kontrollida Äriregistrist. E-arvete operaatoritel töötab omavaheline roaming, mis tähendab, et ühe operaatori kliendid saavad vastu võtta teiste e-arve operaatorite klientide arveid ja vastupidi.

Mis on e-arve ja PDF-arve erinevused?

Kõige suurem erinevus on selles, et PDF-arve puhul tuleb arve infosüsteemi ümber trükkida, e-arvete puhul seda teha ei ole vaja, sest info liigub automaatselt ühest süsteemist teise koos kogu vajaliku infoga.

 

E-arveid kasutavad ettevõtted toovad ühe põhilise eelisena välja, et arved ei jää töötajate meilidesse kinni, neid ei pea ka kuskile edastama ning need ei lähe kaduma. Paljud ettevõtted toovad välja ka selle, et kuna arveid ei pea enam käsitsi sisestama, siis ei teki ka sellest tulenevalt vigu.

Kuidas saan e-arveid saatma hakata?


Kui kasutad mõnda raamatupidamistarkvara või raamatupidamisbüroo teenuseid, on kõige targem nendega ühendust võtta. Mitmete raamatupidamistarkvarade puhul piisab süsteemis vaid ühe linnukese tegemisest, et e-arveid saatma hakata.

Väiksematele ettevõtetele on riik abiks loonud e-arveldaja, mis sobib väiksema finantsarveldusega ettevõtetele. E-arveldajast saab e-arveid saata koostööpartneritele tasuta. Kui ettevõte teeb veel täna arveid Excelis, siis tasub tutvuda e-arveldajaga või uurida erinevatelt e-arve operaatoritelt arvete edastamise võimaluste kohta.

Ettevaatlik tasub olla ka selliste pakkujatega, kes lubavad ettevõtte koostatud arve e-arve kujul sulle e-kirjaga saata. Selliseid e-kirja teel edastatavaid XML-faile paljud ettevõtted ei toeta ja neid ei soovita ka e-arve operaatorid.

Kui ettevõtte vajadused piirduvad vaid e-arvete saatmise ja vastuvõtmisega, siis sobib selleks hästi Omniva Arvekeskuse Väikeettevõtte pakett. Info hinnakirja ja liitumise kohta leiad SIIT

 

Kui ettevõte vajab ka näiteks arvete konteerimise ja kinnitusringi või kuluaruannete lahendust, siis tasub võtta Omnivaga ühendust aadressil sales@arvekeskus.ee või telefonil 6643 121.