Kaugtöö sääst aastas: 38 sõidule kulunud päeva ja ümbermaailmareis

Kuidas säästa aastas enam kui kuu oma väärtuslikku aega ja ümbermaailmareisi jagu kilomeetreid? Kaugtöötamise päeval (31.mai)  räägib Omniva jurist Martin Kalberg kaugtööle siirdumise põhjustest,  kaugtöötaja rõõmudest ja ka kaugtöö kitsaskohtadest. 

Martin, mis oli Sinu peamine ajend kaugtöö proovimiseks?

Olen Omnivas töötanud ligi 4 aastat. See pole eriti pikka aeg, kuid pikk on olnud igapäevane teekond tööle ja tagasi koju. Seda nii ajaliselt kui vahemaalt.

Teeme natuke matemaatikat. Minu reis algab hommikul Kesk-Eestist Türi linnast, kust sõidan rongiga Tallinna. Linnulennult on see 100 kilomeetrit ja rong läbib selle vahemaa 1 tunni ja 38 minutiga. Siis istun trammile, et sõita Sikupilli peatusse. See reis on ca 5 kilomeetrit ja kestab 27 minutit.

Tööle jõudes olen teel olnud 2 tundi ja 5 minutit ning läbinud 105 kilomeetrit. Päevas tuleb seda kaks korda teha ja number muutub samuti kaks korda suuremaks – 4 tundi ja 10 minutit ning 210 kilomeetrit. Üks töönädal tähendab peaaegu tervet ööpäeva ehk 20 tundi ja 50 minutit teelolekut ning 1050 kilomeetri läbimist! Siit edasi: üks kuu on 3 päeva 11 tundi ja 20 minutit teelolekut ning 4200 kilomeetrit läbitud vahemaad, üks aasta 38 päeva 3 tundi ja 40 minutit ning 46 200 kilomeetrit. Nelja aasta jooksul olen sõitmisele pühendanud enam kui viis kuud –  152 päeva 13 tundi ja 20 minutit – ning sõitnud 4,6 korda ümber maakera (184 800 kilomeetrit).

blur cartography close up concept
Photo by slon_dot_pics on Pexels.com

Neli tundi teelolekut lisaks kaheksatunnisele tööpäevale tähendab ju vähemalt kaheteisttunniseid päevi?

Õnneks võimaldab rong tänapäeval muu maailmaga ühenduses olla ja tööd teha. Et vähegi mõistlikul ajal kodust väljuda ja tagasi koju jõuda, oli meil juhiga olnud kokkulepe, et teen ka rongis tööd ning sõitmise aeg saab kasulikult sisustatud.

Kas see „rongitest“ andiski julguse ka ülejäänud tunnid kaugelt töötamist proovida?

Meie osakonnas on alati toetatud kodukontori päevade võtmist ja kaugtööd. Näiteks olen viibinud nädala lapsega haiglas, kuid töö on saanud selle kõrval  tehtud. Selline paindlikkus tööandja poolt on mõlemale kasulik. Töötaja ei kaota haiguslehte võttes rahas ning tööandja vaates saab töö tehtud, ehkki töötaja ei viibi füüsiliselt kontoris.

Millistele töödele võib kaugtöö sobida?

Arusaadavalt sobib eemalt töö tegemine rohkem sellise töö profiilile, mis ei nõua pidevalt vahetut suhtlemist või klientidega kohtumist.

Juristid töötavad tihti elektrooniliste dokumentidega. Neid tuleb lugeda, analüüsida ja koostada, omavahel infot vahetada. Tuleb ka ette aruteludel osalemist, kui soovitakse muuta midagi teenustes, toodetes või protsessides. Nendes aruteludes saab enamikel juhtudel kenasti ka läbi Skype osaleda. Nii tunduski, et juristi ametiprofiil sobib päris hästi ka kaugtööks.

eco grass laptop meadow
Photo by Picography on Pexels.com

Mida tuli selleks teha, et kaugtööle minna?

Alustasin sellest, et rääkisin oma plaanist juhi ja personalispetsialistiga. Kui juhi hinnangul oli kaugtöö võimalik, tuli läbi mõelda selle korraldamise tingimused.

  • Vaatasime üle mobiilse interneti mahu ja suurendasime seda nii palju, et oleks ka võimalus videoga konverentskõnesid teha.
  • Andsime teada IT-le kavatsusest hakata kodus töötama ning registreerisime töötamiseks vajalikud seadmed kodukontorisse.
  • Leppisime juhiga kokku keskkonna, kus hakkame infot vahetama.

Juriidilise osakonna juhi Margit Paddo kommentaar: Piloot toob välja plussid ja miinused, mille alusel saab otsustada edasise jätkamise

Otsustasime oma osakonnas kaugtöö vormi proovida ja alates 1. maist kuni 30. juunini on Martin kaugtööl kodukontoris. Sellel ajal hindame plusse ja miinuseid ning vaatame, kas ja kuidas sellise töötamise vormiga ka hiljem jätkata. Praegu näeme suurt kasu tööaja paremas korraldamises, töö- ja pereelu suuremas tasakaalus, kulude vähenemises, paremas tervises ja töötaja tööga rahulolu tõusus.

Murekohaks on kolleegidega ühises inforuumis olemise vähenemine ja kolleegidest kaugenemine, kuid selle vastu võiks aidata ühistel üritustel osalemine. Meie jaoks parim tulemus on aga selline, et töö saab tehtud ning pole aru saada, kas see on tehtud kontoris kohal olles või kaugtööl.

6 nõuannet tulemuslikuks kaugtööks

  1. Pane paika päevaplaan ja pea sellest kinni

Tee endale plaan, mis sul on vaja tööpäeva jooksul ära teha ning planeeri aeg nende tegevuste jaoks. Mõistagi planeeri sisse puhkepausid ja lõuna (sest ka kodus olles peab sööma!).

pexels-photo-1902752
Photo by rawpixel.com on Pexels.com
  1. Keskendu tööle ja ära tegele tööväliste asjadega

Suhtu kodukontori päeva nagu igasse teise päeva, mil töötad kontoris. See tähendab, et keskendu tööajal tööasjadele ja ära lase töövälisel end segada. Ära surfa isiklikel teemadel facebookis, Instas, Snapis vms. Ära lase end kõrvale kallutada kodustel tegemistel (koristamine, koeraga jalutamine jne)

  1. Ära pane telekat vm taustamüra käima

Multitasking võib tunduda ahvatlev, kuid teaduslikult on tõestatud, et multitasking ilma produktiivsuse kaota ei ole võimalik. Keskendu ühele teemale korraga ja hoia oma fookus (sh. tähelepanu ja mõtted) sellel teemal.

three white ceramic pots with green leaf plants near open notebook with click pen on top
Photo by Ylanite Koppens on Pexels.com
  1. Lepi kokku reeglid kodustega

Kui kodukontori päeval on ka teised sinu pereliikmed kodus, lepi nendega kokku reeglid, et saaksid keskenduda tööle.

  1. Loo kodus sobiv koht töötamiseks

Kodus on kõige olulisem valida istumiseks hea koht, et selge ei jääks kangeks, valgust oleks piisavalt jne. Töötervishoid on tähtis ka kodukontoris. Kägaras diivanil olla võib tunduda ahvaltev, kuid sinu kehale teeb see karuteene. Parim on istumine laua taga. Jälgi, et laud oleks muudest asjadest vaba.

  1. Suhtle töökaaslastega ja ole kättesaadav

Kodukontoris olles on samuti võimalik läbi viia koosolekuid. Selleks kasuta tehnoloogilisi vahendeid – Skype, Microsoft Teams jt. Ole kodukontoris töökaaslastele kättesaadav nagu oled päris kontoris. Vasta kõnedele ja meilidele. Ära tekita kolleegides ekslikku tunnet, nagu oleksid kodukontori sildi all puhkusepäeval.

Martin kodukontoris.JPG