10 asja, mida sa e-arvetest veel ei teadnud

 1. PDF-ARVE EI OLE E-ARVE
  Pdf-arve ei ole e-arve, vaid koostatakse ja saadetakse koostööpartneri e-posti aadressile ning selleks, et andmed jõuaksid partneri raamatupidamissüsteemi, tuleb see nagu paberarvegi käsitsi sisestada. E-arve koostatakse raamatupidamistarkvaras, valitakse süsteemist koostööpartner ning arve info liigub mõne sekundiga otse ühest süsteemist teise nii, et seda ei pea käsitsi ümber sisestama ega ühtegi kirja saatma.
 2. E-ARVED EI VÕTA RAAMATUPIDAJATELT TÖÖD ÄRA

  Üle 70% Eesti raamatupidajatest on kõrgharidusega. Raamatupidaja ei pea olema andmesisestaja, vaid hoopis strateegiline partner ettevõtte finants- või tegevjuhile. E-arved pigem muudavad raamatupidaja tööd. Raamatupidaja saab teha rutiinse sisestamise asemel targemat tööd ja ettevõte saab ressursi suunata finantsanalüüsi tegemisse.

  woman holding pen while using calculator
  Photo by rawpixel.com on Pexels.com
 3. E-ARVED ON TURVALISEMAD KUI PDF-JA PABERARVED

  Viimasel ajal on sagenenud libaarvete saatmine ja pdf-formaadis petuarved on järjest usutavamad. RIA teatas mõni aeg tagasi juhtumist, kus libaarve tõi ettevõttele 30 000 eurot kahju. E-arve saatmiseks kasutavad ettevõtted tarkvarasüsteeme, mis tähendab, et ettevõte peab olema Äriregistris. Lisaturvalisust annab võimalus lisada arvetele lepingunumbreid vms, et veenduda arve õigsuses. Lisaks on e-arved turvaliselt serverites hoiul.

  strong lock locked padlock
  Photo by Pixabay on Pexels.com
 4. E-ARVETELE ÜLE MINNES SAAB JÄTKUVALT SAATA KA PDF-ARVEID

  Efektiivsuse saavutamiseks on muidugi hea, kui kõik müügi- ja ostuarved on e-arved. Kui aga arved saabuvad erineval kujul, pole muretsemiseks põhjust. Paber- ja pdf-arved saab automaattuvastustarkvaraga digiteerida ja e-arvetena otse raamatupidamisprogrammi saata.
 5. IGAKUISED KULUD EI TÕUSE

  Mitmed uuringud näitavad, et ühe e-arve laekumine ettevõttele on keskmiselt viis eurot soodsam kui pdf- või paberarve ning võit on nii ajas kui rahas ka arve saatmisel. Lisaks on riik loonud e-arveldaja, mille kaudu saab e-arveid tasuta saata. Tihti on keeruline arvestada, kui palju aega tegelikult kulub arvele nii raamatupidajal, arve kinnitajal kui ka arhiivist arvete või kaduma läinud arvete tagaotsimisele. Lisaks tuleb arvestada raamatupidamisele hilinemisega seotud kulud, näiteks viivised või arvete ümbertegemised. Kõike kokku arvutades võib olla üsna kindel, et e-arvetega tekib nii aja- kui rahavõit.

  Analüüs_majandusnäitajad.jpg

 6. E-ARVETEST VÕIDAVAD KA VÄIKSEMAD ETTEVÕTTED

  E-arveid kasutavad nii väikesed, keskmised kui suured ettevõtted. Kasusid e-arvetest näevad kõik. Kuna väikesed ettevõtted kasutavad enamasti standardseid raamatupidamistarkvarasid, siis tihti on neil e-arveid saatma hakata isegi lihtsam ja kiirem. Selge on ka, et suurema mahu puhul on ka suurtel ettevõtetel koguseliselt suurem rahaline võit, sest automatiseeritud lahendusega jääb ära hulk käsitsi andmete sisestamist.
 7. E-ARVEID SAAB LUUA KA EXCELIS

  Ka juhul, kui teete igapäevast raamatupidamist Excelis, on võimalik e-arvete saatmiseks kasutada näiteks e-arveldaja või mõne e-arve operaatori teenuseid.

  photo of green data matrix
  Photo by Markus Spiske temporausch.com on Pexels.com
 8. E-ARVETE SISU ON KRÜPTEERITUD

  E-arve saatmine operaatori võrgustikus on turvaline, kuna andmed liiguvad krüpteerituna ja ligipääs arvetele on piiratud kasutajaõigustega. Andmete liikumisest jääb maha logi, mille abil saavad kasutajad veenduda, et nende arved on kohale jõudnud.
 9. E-ARVETEL ON ERINEVAD STANDARDID

  Erinevates riikides on e-arve vormingud erinevad, näiteks Eestis on oma e-arve formaat. Tänaseks on Euroopa Liit on loonud ühtse standardi, et võimaldada piiriüleselt e-arveldada ning oluliselt rohkem andmeid arvel kajastada. Kõigil Eesti suurematel e-arve operaatoritel on liides olemas.

  shopping

 10. E-ARVED PUUDUTAVAD KA ERAISIKUID

  E-arveid saab raamatupidamissüsteemist saata otse internetipanka. Sel puhul ei pea pangas enam käsitsi maksekorraldust täitma, vaid e-arvest koostatakse internetipangas eeltäidetud maksekorraldus või tasutakse automaatselt püsimaksekorraldusega. Seejuures panka arve saatmine pole mugav ainult eraisikust lõpptarbijale, vaid ka väikeettevõttele, kes saab pangast mugavalt kõik arved kohe lihtsasti ära maksta.