Mis on postikunst ja kuidas Tartusse 10 000 kleepsu eksponeeriv näitus jõudis

Posti teel kunsti vahetavast ja loovast subkultuurist kirjutab Stencibility tänavakunstifestivali peakorraldaja Sirla, kes tõi Eestisse 200 kunstniku loomingu ilma osalejaid füüsiliselt kohtamata.

Mis on postikunst?

Postikunst ehk mail art sai alguse 1950-ndatel. Selle kunstiliikumise keskseks elemendiks on teoste vahetamine ning kollektiivselt uute teoste loomine posti teel. Iseenesest mõistetavalt on teosed pigem mõõtmetelt väiksemad- sellised, mis ümbrikusse hästi ära mahuvad. Tihtipeale on kunst ka otse ümbriku enda peal. Mina avastasin postikunsti enda jaoks läbi kleepsude. Mulle ja väga paljudele teistele kunstnikele meeldib oma loomingut eksponeerida kleepsudel ning veel rohkematele meeldib oma kleepse näha laias maailmas rändamas ja neid teiste kunstnikega vahetada. Nii ongi populaarseks saanud formaat, kus paned oma kleepsud ümbrikusse, saadad välja valitud kunstnikule ning ootad, millal su postkasti saabub vahetuspakk uute kleepsudega. Niimoodi ringeldes ei täitu ainult mu enda kleepsukollektsioon eksootiliste välismaa kunstnike teostega, mida mitte kuskilt mujalt pole võimalik saada, vaid see on efektiivne viis ka minu enda loomingut laia ilma saata, sest tihtipeale satuvad vahetuspakkidesse assortiid kõikide kunstnike kleepsudest.

postikunst 1

Kogu näitus posti teel saadetud kleepsudest

Eelmisel aastal otsustasin kleepsude kogumise veel tõsisemalt ette võtta ning lisasin Stencibility tänavakunstifestivali kavasse kleepsunäituse. Kuulutasime internetis välja võimaluse saata oma kleepse näitusele Tartusse, mis lõppes sellega, et festivalile saabus posti teel tuhandeid kleepse 150 eri kunstnikult 25 riigist. Sellist osavõttu ei osanud me oodata ja ehitasime kiiresti reageerides endale vanast veoautost uhke punase vaibaga galerii, kus neid kõiki eksponeerida. Kleepse jagus auto sisse ja auto peale.

postikunst 4

postikunst 5

Sel aastal kordame sama eksperimenti, aga suuremal skaalal. Näituse avamiseni on jäänud paar nädalat ning oleme saanud üle 10 000 kleepsu 200 kunstnikult 30 eri riigist. Neid eksponeerime ka seekord sõiduvahendis, aga sel korral masinas, millel on ka mootor ja on võimeline meie mobiilset näituseruumi viima 11 eri linna Berliinist Narvani. Pärast näituse avamist saadame kõikidele osalevatele kunstnikele Omniva abiga tagasi vahetus kleepsupaki teiste kunstnike loominguga. Nii on võimalik kõikidel näitusel osalevatel Eesti kunstnikel jõuda kaugetesse postkastidesse üle maailma ning kohalikel võimalus näha unikaalset kunstinäitust, kus kuraator pole kunstnikega füüsiliselt kohtunud ja kus postiteenistusel on tähtis roll kanda.

SLÄP! kleepsunäituse avamine toimub 20.06 kell 19:00 Aparaaditehase hoovis Tartus, kogu Stencibility tänavakunstifestivali kava on nähtav koduleheküljel.