Omniva muutuste tuules – kuidas kõik varasemalt oli?

Öeldakse, et kui soovid näha muutusi, siis tuleb selleks ise tegutseda. Nii oleme ka ettevõttena võtnud vastu mitmeid otsuseid, mis on avaldanud mõju meie tegevusele ja töökeskkonnale. 100 aasta jooksul oleme erinevates valdkondades astunud suuri samme ning arenenud eri tegevussfäärides. Olles igapäevaselt kogu muutumisprotsessi keskmes, siis võib jääda tihtipeale märkamatuks, et midagi on teisiti. Oluline on võtta aega, et vaadata tagasi ning analüüsida, millised otsused ja aspektid on meid läbi aja mõjutanud.  Seepärast panengi kirja 10 asja, mis on Omnivas viimaste aastate (või koguni kümnete) jooksul muutunud.

Autopark

Aastaid tagasi toimetati klientidele posti jalgsi või jalgrattaga. Olemas olid liikuvad postkontorid (taksod), mis tõid posti kirjakandjale koju, kes läks edasi jaotusringile jalgratta või mopeediga. Tänaseks on autopargist enamus jalgrattad asendunud ATV ja autodega. Kokku on Omniva autopargis 676 sõidukit.

autopark.jpg

Töövahendid

ONEGA (rahakaardimasin) ja OMNIGO (kulleritele mõeldud mobiilrakendus on välja vahetanud arvelaua, eraldi kopeerpaberiga kviitungiraamatu ja tähtsaadetiste arveraamatu. Uued tehnoloogilised võimalused võimaldavad tööülesandeid sooritada mugavalt ja kiiremini. Samuti on jäänud ära summade käsitsi liitmine ja lahutamine, mida tehti ajal, kui pensioneid maksti personaalsetele perfokaartidele allkirju kogudes.

Igakuised vahvad päevad

Peame oluliseks ühiste tegevuste tegemist ning erinevate tähtpäevade tähistamist. Mais oli meil näiteks loodusfoto päev, kus jagasime töötajatele suunatud Facebooki grupis üksteisega ilusaid hetki loodusest. Kunagi olid aga tsiviilkaitse õppused, hoogtööpäevakud ja laskeõppused, kus postikoostajad (naised), kes rahaveo tõttu relva kandsid, õppisid seda kasutama.

Pakiautomaadid

Kes veel mäletab aega, kui pakiautomaate ei olnud ning pakke sai kätte vaid postkontorist? Üle 1000 kroonised pakid jäid seisma peapostkontorisse ja telliti hiljem kliendi palvel maapostkontorisse. Pakid olid pakendatud vineerkastidesse, mille kaaned tuli naeltega peale naelutada. Kasutati ka õmmeldud valgeid riidekotte, mida postkontori töötaja pidi kirjalaki ja vastava pitsatiga kinnitama. Täna on paki saatmine ja saamine lihtsamast lihtsam ning võimalik ööpäevaringselt.

sorteerimine tartu raudteejaamas
Sorteerimine Tartu raudteejaamas

Uus reklaamikomplekteerimise masin

Iidsetel aegadel  ei olnud reklaami, kaupa sai tellida kohapeal olevast kataloogist ning tellimus täideti ära Moskvas. Kataloogist telliti näiteks raadiod, seinalambid, iluuiskude rauad ja lokitangid. Tänapäeval on reklaam (otsepost) ettevõtete jaoks olulisel kohal, sest see aitab ettevõtetel saata turundussõnumeid linnutiivul õige sihtrühmani. Seepärast on peatselt tulemas ka uus reklaamikomplekteerimise masin.

Kanderaamatu trükkimine

Kunagi peeti ajalehe tellimustest kartoteeki, mida käsitsi sorteeriti ja õigesse kandejärjekorda seati. See oli kohutav käsitöö! Täna on selle töö suurimaks sõbraks arvuti, mis aitab perioodika kanderaamatu välja trükkida jaotusringide lõikes.

Mobiiltelefon

Tänasel päeval on kõigil olemas mobiiltelefonid. Kunagi oli aga sidejaoskonnas üldkasutatav telefon, kuhu sideoperaator (tänane postkontori klienditeenindaja) tellis soovitud kaugekõne – olgu see siis Moskva või Pärnu. Kujuta vaid ette, kui see ikka nii keeruline oleks..

Kirjateenus

Täna on kirjateenus hääbumas – rohkem suheldakse telefoni- ja Facebooki teel ning kirjad on asendunud üllatustega pakiautomaadis. Kunagi oli aga tavapärane, et naabrid saatsid üksteisele postkaarte nii sünnipäeval, naistepäeval kui ka uuel aastal. Näärid (teised jõulud) olid väga populaarsed. Postkaartidest olid tulvil tänased rahvusvahelised postikotid, mida sorteeriti hilisööni.

Telegramm on asendunud e-mailiga

Telegramm on telegraafside kaudu edastatav sõnum, mis viidi saajale kätte kirjalikul kujul. Telegrammid, mida edastati sidejaoskonda (tänane postkontor) telefoni teel, tähti sageli ükshaaval hääldades (nt MINSK = M nagu Märjamaa, I nagu Iisaku, N nagu Narva, S nagu Sindi, K nagu Kingissepa) on asendunud välkkiire e-mailiga.

Masin, millest sai osta postkaarte ja ümbrikuid. Panid 5 kopikat sisse ja valisid endale sobiva postkaardi.
Masin, millest sai osta postkaarte ja ümbrikuid. Panid 5 kopikat sisse ja valisid endale sobiva postkaardi.

Ajalehtede tellimine

Vanasti sai ajalehti tellida etteantud limiidi piires ja tellimisvõimaluse saamiseks tuli järjekorda tulla juba öösel. Populaarseimad väljaanded olid ajaleht Edasi, ajakirjadest Nõukogude Naine, Noorus, Ogonjok.

Kanderaamatu trükkimine

Kunagi peeti ajalehe tellimustest kartoteeki, mida käsitsi sorteeriti ja õigesse kandejärjekorda seati. See oli kohutav käsitöö! Täna on selle töö suurimaks sõbraks arvuti, mis aitab perioodika kanderaamatu välja trükkida jaotusringide lõikes.

 

Regiooni juht

Pirjo Falten