Shopper Trends jeb jaunākie pirkšanas paradumi Latvijā

Globālā informācijas un mērījumu kompānija Nielsen ik gadu veic pētījumu par pirkšanas paradumiem jeb Shopper Trends. Šis pētījums parāda jaunākās FMCG tirgus tendences, patērētāju paradumus un atklāj faktorus, kas nosaka pircēju izvēli. 

Jaunākais pētījums* parāda, ka mazumtirdzniecības tirgus ir kļuvis daudz aizraujošāks nekā jebkad agrāk – tas ir dinamisks, interesants un līdz ar saviem jaunajiem izaicinājumiem arī sarežģīts. Turklāt šobrīd ir novērojamas būtiskas pārmaiņas mazumtirdzniecības sektorā – klientiem vēl nekad nav bijusi tik liela izvēle, ietekme un spēks.

1. Ņem vērā zīmolu sociālo atbildību

Aizvien lielāku nozīmi FMCG tirgū Latvijā gūst ilgtspēja un sociālā atbildība. Patērētājs vēlas zināt, vai prece ir tikusi pārbaudīta uz dzīvniekiem, vai atstātās oglekļa dioksīda pēdas atmosfērā ir neitrālas, vai produkta iesaiņojums var tikt pārstrādāts atkārtoti, utml. Latvijā 19% aptaujāto atzina, ka zīmolu sociālā atbildība bieži iedrošina viņus pamēģināt jaunus produktus.

2. Vietējā produkcija – populārāka

30% Latvijas patērētāju nereti izmēģina vietējos ražojumus vai pat pāriet uz tiem, bet tradicionālu savas valsts produktu izmantošanu apliecina 12% aptaujāto. Ar šādu atbalstu vietējiem uzņēmējiem mēs līdzināmies citiem eiropiešiem, no kuriem aptuveni trešā daļa parasti izvēlas vietējo produkciju.

3. Īpaši tiek meklētas atlaides

NL4_TXT_3

34% Latvijas patērētāju apstiprina, ka iepirkšanās laikā aktīvi meklē īpašos piedāvājumus. 21% aptaujāto regulāri iegādājas dažādu zīmolu produktus, ja tiem ir atlaides. Savukārt 12% klientu pastāvīgi maina veikalus, izvēloties to, kurā, pēc viņu domām, tobrīd ir labākie piedāvājumi.

4. Interesē jauni produkti

Pasaules tendences neapiet arī Latvijas sabiedrību, un arī mēs kļūstam aizvien atvērtāki jauniem un inovatīviem produktiem. 76% Latvijas pircēju sliecas pārbaudīt jaunus zīmolus vai produktus. Turklāt atvērot jaunu veikalu, 62% Latvijas iedzīvotāju to noteikti apmeklētu: tas ir augstākais rādītājs pēdējo 4 gadu laikā.

5. Svarīga patīkama gaisotne

NL4_TXT_7

Mazumtirdzniecības sektora spēlētājiem ir būtiski ņemt vērā patērētāju (ne)lojalitātes jautājumus. Tāpēc ir svarīgi zināt, kā pircējs domā, ko vēlas un ko vērtē visaugstāk. Iepirkšanās pieredze ir svarīga mazāk kā pusei aptaujāto (41%), toties 64% Latvijas iedzīvotāju dod priekšroku labi organizētām tirdzniecības vietām.

6. Priekšroka veselīgām precēm

Ext6

Daudzos pētījumu gados iegūtie dati atklāj, ka patērētāji kā veselībai labākas uztver preces bez taukvielām, ar mērenu sāls daudzumu, bagātas ar olbaltumvielām un bez glutēna. Pircēji aizvien biežāk raugās uz produktiem, kas ir dabiski un ekoloģiski, bez ģenētiski modificētiem organismiem, sintētiskām sastāvdaļām un bez parabēniem.

7. Lojalitāte noteiktām kategorijām

Latvijas patērētājs labprāt izmēģina ko jaunu, tomēr atsevišķas kategorijas cilvēku uzmanību piesaista uz ilgu laiku. Šai ziņā Latvijā TOP5 iekļūst apģērba un apavu kategorija, bērnu pārtika, ādas kopšanas līdzekļi, autiņbiksītes un vīns.

Jums varam ieteikt izmantot šīs patērētāju vajadzības: nodrošināt klientam ērtu un patīkamu iepirkšanās pieredzi, piedāvāt ne vien populārākos un pieprasītākos produktus, bet arī ilgtspējīgus produktus, izceļot zīmolu sociālo atbildību. Un, protams, nedrīkst aizmirst arī par vietējiem ražojumiem.

*Jaunākais Nielsen Shopper Trends pētījums Latvijā veikts 2019. gada aprīlī internetā, tajā aptaujāti 1529 cilvēki.

**Izmantota informācija no žurnāla “Kapitāls” Septembris 2019 (257), raksts “Kas patiesībā notiek ar pircēju (ne)lojalitāti Baltijā?”, 70.lpp