Valikud logistikas – mobile first või mobile only

Aastal 1995, mil esimest korda sai mobiiliga hakata SMS-e saatma, arutleti meedias tõsimeeli, et kes küll on see veidrik, kes tahaks telefoniga teksti edastada. Käesoleva aastatuhande alguses küsiti esimese argliku mobiilse interneti tulekul sama retooriliselt, kas keegi teab kedagi, kel oleks vaja telefoniga internetis käia.

Praegu tunduvad need arutelud sama naljakad ja tagurlikud, kui kõik muud tehnoloogiaennustused või -hinnangud, mis alahindasid inimeste soovi ja vajadust hoida maailma oma pihus. Mobiil on tulnud, et jääda ning sellega peab arvestama kogu oma väärtusahelas ka e-kaubandus. Ostmine, maksmine ja paki saatmine peab kolima mobiili ning võitja on see, kes selle kõige mugavamal ja kliendisõbralikumal moel ära teeb.

Nutitelefonist saab e-kaubanduse peamine ostukoht

International Post Corporation viib iga-aastaselt läbi piiriülese e-kaubanduse uuringut. 2018. aasta uuringust, kus osales 41 riiki (kahjuks Eesti mitte), tuli muuhulgas välja huvitav trend – e-kaubanduses ostude sooritamiseks kasutatakse järjest rohkem nutitelefoni. Nutitelefoni kasutamise osakaal on kasvanud 14%-lt 2016. aastal 29%-ni 2018. aastal, ületades juba lauaarvutit ja jõudes praktiliselt samale tasemele napilt esikohta hoidva sülearvutiga.

See tähendab, et e-kaupmehed peavad panema järjest rohkem rõhku sellele, et ostu sooritamine mobiilses keskkonnas oleks võimalikult mugav.

mobiiliostud e-kaubanduses

Pakiliiklus nutitelefonis

E-kaubanduse edu toeks peab aga olema toimiv logistika – inimene tahab ju oma tellitut kätte saada. Veel enam – ta tahab pidevalt, soovitavalt lausa reaalajas näha, kus tema pakk käesoleval hetkel asub ja kõige enam muidugi olla pidevalt informeeritud, millal see temani jõuab. See tähendab, et ka kõik jälgimissüsteemid peavad olema mugavalt kasutatavad nutitelefonis. Klient peab saama nutitelefonis ka öelda, kas prognoositav paki kättesaamise aeg ja koht talle sobivad ning samuti peab tal olema võimalus seda muuta, seda ikka sealsamas rakenduses.

Paki kättesaamine on üks asi, aga üha sagedamini on vaja pakki ka saata. Loomulikult peab ka paki saatmise vormistamine olema sõna otseses mõttes käepärane ehk toimiv nutitelefonis.

Kui käesoleval aastal oli ettevõtte fookuseks logistikakeskuse protsesside täiustamine ning pakiteenuste kvaliteedi tõstmine, siis järgmise aasta prioriteediks oleme võtnud e-teeninduskeskkonna uuendamise nii äri- kui eraklientidele. Muudame erinevate teenuste vahel orienteerumise klientide jaoks lihtsamaks ning pakkide vormistamise mugavamaks ja kiireks. Seda kõike eelkõige just nutitelefonis. Uue mobiilse pakivormistamise rakenduse beetaversiooni toome turule juba lähinädalail. Samuti plaanime veel sel aastal kasutusele võtta ka erakliendi eelistuste andmebaasi.

Selle üle, millal e-kaubanduses ja logistikas saabub mobile first asemel mobile only ajastu, võib aga praegu panuseid teha. Selleks, et mõne aasta pärast oleks hea naerda, kuidas me küll aastal 2019 nii tagasihoidlikult mõtlesime.