Hiina tarneskeem võib tuua kaasa paki hilinemise või koguni mitte saabumise

Nii Aliexpressi saadetised kui ka mujalt maailmast tellitud kaubad saabuvad Eestisse mitme erineva tarneteenusega, mistõttu võib tarneaeg varieeruda heal juhul pea nädalast kuni halvemal juhul paari kuuni. Kuigi kliendil on tavaliselt võimalik valida ka erinevate tarnehindade ja teenuste vahel, siis lõpliku tarnekanali valiku teeb kaupmees, kes kaupa müüb. Omniva pakiteenuste juht Marita Mägi selgitab, millest sõltub paki kohalejõudmine ja selle kiirus.

„Kui osad populaarsemad kaubad pannakse teele Euroopas või Aasias asuvast vahelaost või lennutatakse Hiinast Eestisse otselennuga, siis kehvemal juhul pannakse kaup teele aga tavalise universaalse postiteenusega, mis puhul läbib pakk ülemaailmset postivõrku ning mitmeid erinevaid kaubaterminale üle maailma,“ selgitas Mägi. 

Mägi sõnul otsivad Hiina e-kaubanduse platvormid sageli võimalust saata pakid sihtriiki läbi madala arengutasemega riikide postide, mis toob UPU (Ülemaailmse Postiliidu) hinnastamispõhimõtetest tulenevalt kaasa veelgi madalama tariifi, kui oleks võimalik saada saadetiste saabumisel Hiina posti kaudu. „Selline pakivoo vahendamine alla õiglase hinna on postimaailma regulatsioonidega vastuolus, mistõttu võivad erinevad vahendajad selle transportimisest keelduda ning kauba saatjale tagasi saata. Kliendi jaoks tähendab see aga paratamatult seda, et kas tema pakk jõuab Eestisse suure hilinemisega või üldsegi mitte,“ selgitas Mägi.

„Käesoleval nädalal avastasime tänu klientide märguannetele, et hulk kaupa, mis on nähtavasti tellitud Aliexpressist Yanwen Economic Air Mail tarneteenusega, on rahvusvahelises kaubavoos kas märkimisväärsel määral viibinud või saatjale tagasi saadetud,“ ütles Mägi.

Probleem paneb kliendi äärmiselt täbarasse olukorda, kus ei jäägi muud üle, kui toote müüjalt kauba raha tagasi nõuda. Selleks tuleb e-poe platvormil selleks avaldus teha. (juhised, kuidas käituda pakiprobleemi korral  leiad siit.)

Tähele tasub panna ka seda, et kui tracking-keskkonda tekib paki kohta esimene sündmus, mille asukohaks kuvatakse “Eesti”, tähendab see postimaailmas sageli seda, et saadetis on saatjariigi eksporditerminalist väljunud Eesti poole. See tähendab, et füüsiliselt Eesti pinnale jõudmiseks võib veel kuluda lennutranspordi puhul mitmeid päevi, laevatranspordi puhul mitmeid nädalaid või isegi kuid. Mägi kinnitusel loob just eksitav tracking-info klientidele mulje justkui pakid viibiks sageli Omnivas. „Tegelikkuses tekib viivitus kõige sagedamini just rahvusvahelises tarneahelas, kus meil on saadetise mõjutamiseks vähe võimalusi,“ lisas Mägi.