Lambavillast pakitäide lahendab mitu probleemi korraga

Punt ettevõtlikke ning keskkonnateadlikke noori Eestist võtsid möödunud sügisel ülesandeks muuta pakendamine ning pakisaatmine märkimisväärselt keskkonnasõbralikumaks. Anna-Liisa Palatu räägib lähemalt plaanist hakata koos kaaslastega lambavillast pakenditäidet tootma.

Kuidas ja millal sündis idee lambavilla pakenditäidisena kasutada?

E-kaubandus on meile tuttav teema – oleme ise juba mõnda aega pidanud e-poodi, kus müüme riideid. Meie jaoks sai seetõttu väga selgeks plastikprügi hulk, mis tekib pakendamisel ja kauba transportimisel. Ettevõtlike hingedena hakkasime probleemile lahendust otsima. Proovitud sai pakendiringlust ja muid lahendusi, mille kaudu tekkis ka kontakt Omnivaga, kes meid nendes teemades lahkesti nõustas.

Jõudsime järeldusele, et pakendamise valdkonna lahendamata probleem on keskkonnakahjulik täitematerjal. Juba väikeses Eestis visatakse aastas ära 8000 km mullikilet. Maailma mastaabis võimendub see statistika veelgi. Elame ju ajastul, kus e-kaubandus kasvab igal aastal 20% ning arvestada tuleb 2 miljardi netipoodleja mõjuga keskkonnale.

Kui probleem sai meie jaoks selgeks, tuli ka lahendus kiiresti ja ikka sealt, kust me seda ei oodanud. Nimelt lugesime uudist, et Eestis visatakse ära 90% lambavillast. Selle peale tekkis esmalt veidi hullumeelsena tundunud mõte – miks mitte proovida lambavilla täitematerjalina?

IMG_47091

Siis kohtusid meie teed disainer Katrin Kabuniga. Selgus, et lambavill on unustuste hõlma vajunud imematerjal, millel on olemas kõik pakendamiseks vajalikud omadused – põrutus- ja temperatuurikindlus, niiskusimavus ja see komposteerub.

Teie lahendus on juba ka kaugemal tunnustust saanud. Mida on selle juures enim hinnatud? 

Võitsime oktoobris Tallinnas toimunud ringmajanduse häkatoni nimega Climathon. Sealt sai ka ideega tegelemine ametliku alguse. Edasi jõudsime sama võistluse globaalsesse finaali Climathon Global Awards, mis toimus Pariisis. Sealt tulime tagasi võiduga. Arvame ise, et võit tuli suuresti tänu meie kiirele arengule – novembris toimunud häkatonil esitlesime prototüübina üsna kurva välimusega villapalli, mis oli haaknõelaga sobivaks kraasitud. Pariisis oli meil aga valmis juba üsna kommertsliku välimusega näidis. Hinnati ka seda, et panustame kõige ehtsamal kujul ringmajandusse – võttes kellegi prügi, ning tehes sellest toote, mis vähendab prügi. Lisaks võitsime veebruaris Riias toimunud tehnoloogiakonverentsil TechChill 2020 peaauhinna.

techchill

Millal villamaterjal esimese saadetise sisse jõuab? Millal võiks tekkida seda pakkide saatmiseks osta?

Teeme praegu intensiivselt tööd, et näidis jõuaks peagi turule – parim valideerimine on kliendi tagasiside. Kindlat kuupäeva veel ei ole, kuid eesmärgiks oleme võtnud kevade. Senikaua saame huvitatud e-poodidele tutvustada näidist – võtke meiega julgelt ühendust meili teel.

Omniva vastutustundlikkuse juhi Kristina Seema kommentaar.

Oleme koostööst Woolaga vaimustatud ja näeme lambavillast toodetud pakitäitematerjalile suurt tulevikku. Paljud meie kliendid soovivad pakkematerjalidena kasutada taaskasutatavaid ja looduses lagunevaid tooteid. Loodame lambavillast tehtud mulle peagi e-poes ja postkontorites klientidele pakkuda. Esimestes villapallides läkitame märtsis teele loovusfestivali Kuldmuna võitjate auhinnad.  

Projekti teeb eriliseks ka see, et tegemist on suurepärase näitega koostööst, kus on jõud ühendanud noored hakkajad start-up-maailmast, materjaliteadlased ülikoolist ja Baltikumi suurim logistikaettevõte.