Latvieši Amazon.com: Senā Klēts

Tautastērpu centrs Senā Klēts ir dibināts ar misiju popularizēt latviešu tautastērpus un to valkāšanas tradīcijas mūsdienās, pamatojoties uz to kultūrvēsturisko izpēti. Viens no uzņēmuma piedāvātajiem produktiem ir grāmata Latvieša cimdi, kas apkopo 178 cimdu rakstus no visiem Latvijas etnogrāfiskajiem novadiem.

Grāmata Latvieša cimdi iekarojusi popularitāti ne tikai Latvijas adītāju vidū. Pēc tās ir pieprasījums visā pasaulē – adīšana, lai arī ir nišas hobijs, pasaulē ir ļoti populārs. Tā ir industrija, kurā ir daudz dažādu spēlētāju un, no Latvijas skatupunkta raugieties, tirgus ir neizmērojams.

Iekarot pasaules tirgu

Gatavojot tulkojumu angļu valodā, 2015. gadā Senā Klēts sāka pētīt iespējas, ko sniedz platforma Amazon.com. Grāmata Latvieša cimdi ir samērā smaga (1.4 kg) un individuāla sūtīšana klientiem sadārdzina produktu par 100%.

Izpētot Amazon.com noliktavu pakalpojumu visā pasaulē, Senā Klēts redzēja iespēju sasniegt gala patērētāju, piemēram, ASV, turklāt nodrošinot produktam pieņemamu cenu. Bet viss nebija tik vienkārši, kā izskatījās.

2015. gadā Amazon.com vēl nenodrošināja maksājumu saņemšanu uz Latviju, tāpēc sākotnēji Senā Klēts bija spiesti izmantot kontu Igaunijā, kas liecina, ka visticamāk šis bija pirmais tirgotājs no Latvijas, kas uzsācis aktīvu darbību Amazon.com.

Šobrīd grāmata Latvieša cimdi ir iztulkota sešās valodās, primāri pielāgojoties valstīm, kur atrodas Amazon.com noliktavu pakalpojums Fullfilment by Amazon – ASV, Kanāda, Liebritānija, Francija, Vācija, Japāna.

Sākums ne vienmēr ir viegls

Ansis Grasmanis ir pārliecināts, ka, ja produkts ir kvalitatīvs, tad pie atbilstošas cenas gala patērētājām pircējs Amazon.com veikalā vienmēr atradīsies. Tomēr preces atrašanās Amazon.com veikalā vēl negarantē pārdošanas veiksmi. Informācijai par produktu jānokļūst līdz potenciālajiem klientiem – gan caur meklētāju, gan forumiem un sociālajiem tīkliem.

Pārdošanas risks ir samērā liels – prece būs nosūtīta uz Amazon, par ko tiek piemērota glabāšanas maksa, kas var uzkrāties ļoti liela, ja preču aprite nenotiek. Tirgotāji var izvēlēties, vai izmantot Amazon noliktavu pakalpojumu, vai sūtīt preci pašam. Otrajā gadījumā preces sūtīšana pircējam jāapmaksā pašam tirgotājam, bet nav jāmaksā Amazon par preces glabāšanu un sūtīšanu, tāpēc, kamēr nav pārliecības par pārdot iespējamo preču apjomu, Senā Klēts pārstāve iesaka izvēlēties tieši šo variantu.

Amazon biznesa pamatā ir efektivitāte – gan pašam uzņēmumam, gan tirgotājiem. Kad melnais darbs paveikts, ir tik patīkami saņemt ziņu: “Amazon shipped the item you sold”. Ja sistēma strādā, tad pašam vairs nekas nav jādara – tikai jāgaida nopelnītā nauda, kas tiek ieskaitīta kontā divas reizes mēnesī. Ir bijuši gadījumi, kad grāmata Latvieša cimdi tiek iekļauta kāda žurnāla rakstā vai slavena adītāja blogā – tad pasūtījumu skaits strauji pieaug.

Amazon džungļi, kuros dzīvo roboti

Amazon.com ir izveidots maksimālai klienta ērtībai un drošībai, iespējams, sasniedzot gandrīz ideālu frictionless customer experience. Diemžēl tirgotāja pusē šī pieredze nav tik ideāla.

Amazon sistēma tirgotājam ir īsti džungļi. Lai tajos ilglaicīgi izdzīvotu, nepieciešams cilvēks, kurš būtu gatavs šādos džungļos uzturēties. Viņam jābūt bruņotam ar milzīgu pacietību un samērā plašām zināšanām. Pirmkārt, nepieciešams izprast, ko Amazon vēlas. Jautājumi skar gan nodokļus, gan preču sūtīšanas loģistiku, gan izpratni par interneta tirdzniecību visplašākajā tās spektrā.

Lielākais izaicinājums ir spēja sazināties ar mākslīgo intelektu. Senā Klēts pieredze liek secināt, ka vairāk nekā 90% atbilžu uz uzņēmuma jautājumiem ir snieguši roboti. Neskatoties uz vairāk nekā piecu gadu pieredzi tirdzniecībā Amazon.com, uzņēmumam joprojām neiet viegli.

Piemēram, pašreiz neatrisinātā problēma ir bloķēts tirgotāja konts Vācijas veikalā Amazon.de. Sistēma pieprasīja reģistrēties Vācijas nodokļu reģistrā, taču šobrīd, pēc vairāk kā sešu mēnešu sarakstes ar Vācijas iestādēm, Senā Klēts ir saņēmusi ziņu, ka mazam tirgotājam šāda reģistrācija nav jāveic. Līdz ar to sarakste ar Amazon robotiem turpināsies.

Kļūdas gadās visiem

Senā Klēts ir piedzīvojusi vairākas situācijas, kad Amazon.com kļūdas dēļ uzņēmums ir cietis zaudējumus. Tāpēc ir tik svarīgi sekot līdzi sistēmas pieprasījumiem, norādēm, un, pats galvenais, nepadoties un turpināt sadarbību.

Veicot lielu sūtījumu grāmatu izplatītājam no Amazon noliktavas ASV, tika bojātas 300 grāmatas. Pēc neskaitāmu garu vēstuļu rakstīšanas, Amazon kompensēja radušos zaudējumus. Savukārt Senā Klēts šīs 300 grāmatas ziedoja latviešu centriem visā ASV teritorijā, jo tik daudz iznīcināt vai tirgot ar atlaidi nevēlējās.

Pirmo sūtījumu franču valodā – 150 grāmatas – Amazon iznīcināja pēc 30 dienām, jo noliktava tās nepieņēma. Pēc nepareizi veikta reģistrācijas procesa, Amazon pieprasīja tirgotājam grāmatas paņemt atpakaļ. Tomēr beigās izrādījās, ka reģistrācijas kļūda bija Amazon pusē un tirgotājam radušies zaudējumi tika kompensēti. Šis gadījums īpaši izcēla to, ka komunikāciju par produkta reģistrāciju un ar noliktavu veica divi dažādi roboti, kas savā starpā nekomunicēja.

Neizmērojamās iespējas

Neskatoties uz sarežģītajiem procesiem un pieļautajām kļūdām abās pusēs, Senā Klēts ir pateicīgi par iespējām, ko ir devusi tirdzniecība Amazon.com.

Šajos gados Amazon.com ir satikti vairāk nekā 4000 lasītāji – apmēram piektā daļa no visiem grāmatas pircējiem. Tas ir devis iespēju nest Latvijas vārdu pasaulē, kā arī uzrunāt neskaitāmus cilvēkus, kas par Latviju līdz šim nebija dzirdējuši.

Grāmatu Mittens of Latvia (Latvieša cimdi) ārzemju lasītāji ir nodēvējuši par Cimdu adīšanas bībeli. Nepārtrauktas piecu zvaigžņu atsauksmes dod lielu gandarījumu un apņēmību arī turpmāk izdzīvot Amazon džungļos.

Nu jau ceturto gadu Senā Klēts organizē nedēļu ilgas cimdu adīšanas meistarklases, kurās latvisko cimdu adīšanas prasmes nostiprina adītājas no ASV līdz pat Tālajiem Austrumiem. Bet tas jau ir cits stāsts…