Eestlane pöördub Hiina e-kaubandusest koju tagasi ning vaatab üha rohkem ka Euroopa poole

Koroonakriis on toonud e-kaubandusse uued tuuled. Kui varem domineerisid Eestisse saadetavate pakimahtude osas Hiina e-kaubandushiiud, siis 2020. aasta jooksul toimunud muudatuste tulemusena eelistavad kohalikud tarbijad üha enam kodumaiseid ja Euroopa e-kaubandusplatvorme, ütles Omniva juhatuse esimehe kohusetäitja Andre Veskimeister.

„Koroonakriisi esimese laine kõrghetkeil kasvasid mitmete Eesti suurte e-kauplejate mahud kaks või kolm korda. Omniva klientide seas leidus ka neid, kelle pakimahud kasvasid paari nädalaga 10 korda,“ ütles Andre Veskimeister. „Mitmed suured rahvusvahelised e-kaubanduse ettevõtted on öelnud, et Baltikum oli regioon, kus e-kaubandus kasvas koroonakevadel kõige kiiremini. Meil on selle üle kahtlemata väga hea meel.“

Jõudsalt on kasvanud ka kaugemalt Euroopast tulevate pakkide maht, kuid märkimisväärselt on vähenenud seejuures Hiina e-kaubandusplatvormide osakaal „Eestlane pöördub Hiina e-kaubandusest koju tagasi ning vaatab ka Euroopa poole. Selgelt on näha trendi, et eestlane on üha nõudlikum nii toote kui teenuse suhtes, “ selgitas Veskimeister.

Kui möödunud aastal oli Hiina pakkide osakaal võrreldes Euroopa pakkidega 80/20 Hiina kasuks, siis viimase aasta jooksul on Euroopa mahud märkimisväärselt kasvanud. Tänane on vastav osakaal 60/40 ja trend Euroopa kasuks jätkub.  

Hiina pakimahtude vähenemist kevadel 70-75 protsenti võrreldes möödunud aastaga saab selgitada logistiliste probleemidega – tarneajad pikenesid märkimisväärselt ja tarbija hindab sujuvat teenust. Viimastel kuudel on Hiina mahud taastunud ja tarneprobleemid on suures osas ületatud, ent Eesti ja Euroopa pakimahud hoiavad endiselt väga muljetavaldavat osakaalu.

Septembri keskel ületasid Omniva Eesti koduturu pakiäri teenusemahu kogu 2019. aasta mahud. See tähendab, et tänavu on 9 kuuga liikunud Eestis e-kaubanduses juba rohkem pakke kui kogu eelmise aasta jooksul. Jõuluhooaeg on aga alles algamas.

„Võin praegu öelda, et oleme Omnivas jõuluperioodiks valmis. Meie logistikakeskus on hästi tööle läinud, oleme suurendanud pakiautomaatide mahutavust ja võtnud kasutusele muid meetmeid, mis aitavad toime tulla ülekoormusega võrgustikus. Sellegipoolest palume inimestel pakid esimesel võimalusel välja võtta, et kaaskodanikud saaksid veelgi kiiremini oma oodatud pakid kätte,“ sõnas Veskimeister.

Kogu Baltikumis suurendab Omniva veel käesoleva aasta jooksul oma pakiautomaadivõrku kümnendiku võrra. Eestis lisatakse kappe juba populaarseks osutunud automaatidele. Tänavu saavad Eestis lisakappe juurde 24 Omniva populaarsemat pakiautomaati.

Tänavu aastaks on Omnival Eestis juba üle 250 pakiautomaadi ning postiasutustega koos kokku üle 500 pakiväljastuspunkti. Kogu Baltikumis küündib Omniva pakiautomaatide arv juba ligi 800ni ning sellega ollakse suurima võrguga teenusepakkuja kõigis kolmes riigis.