Saabunud pakiralli võidame üheskoos

Kristi Unt, Omniva juhatuse liige

Olukord Eestis on kiiresti leviva COVID-19 tõttu kriitiline ning vajalikud on kõik viiruse leviku tõkestamiseks kasutusele võetud meetmed. 

Samas toovad need meetmed piiranguid nii inimestele kui ettevõtetele – ja olukord muutub üha keerukamaks. 

E-kaubandus, 24/7 töötavad pakiautomaadid ja kullerteenus on selles kriisis olulisemad kui kunagi varem. Meie, neid teenuseid pakkuvate ettevõtete, vastutus on aidata inimestel selles olukorras toime tulla.

Inimesed ostavad e-poodidest aina rohkem. Just kodumaistest või Euroopa e-poodidest, sest üleilmsed tarned on praegu paraku ettearvamatud. Aga sõltumata tellimiskohast – see oodatud ja vajalik pakk tuleb tellijale kätte toimetada. Ja eelmisel kevadel läbisid e-poodide kõrval arengukiirendi ka logistikaettevõtted. Meie, logistikute jaoks tähendas see uute jõulumahtude väljakutset, kui päris jõulud ja maailma e-kaubandust mõjutav Hiina uusaasta vaevu möödunud olid.

Pakimahud kasvavad uuesti ka praegu. Alates rangemate piirangute algusest, mil tavaline kaubandus lukku läks, on iga päev pakke eelmisest rohkem. Ettemõtlevad inimesed tellivad vajalikke püsikaupu juba nüüd, sest tark on tegutseda hoogu koguva tõusulaine algfaasis ja saada oma asjad kätte enne üleüldist pakirallit. Kui eelmise nädala alguses oli ülekoormuses vaid mõni Omniva pakiautomaat, siis eelmise nädala lõpuks on neid juba mõnikümmend. Küllap on teistelgi sama kasvutempo. Ja see on alles algus. 

Muidugi – kogu logistikasektor on valmistunud. Me kõik oleme soetanud juurde autosid või veopartnereid, paigaldanud uusi automaate, hoolitsenud ajutiste lisatöötajate palkamise eest. Me täidame ja tühjendame pakiautomaate mitu korda päevas ning oleme valmis avama uusi ajutisi pakiväljastuspunkte kohtades, kus üle ääre hakkab ajama. 

Aga olukord on pingeline ja muutub aina pingelisemaks. Kogemus Lätist ja Leedust, kus kaubandus on juba pikalt kinni olnud ning eelmise kevade õppetunnid ütlevad, et sellest kõigest ei piisa. 

Usun, et võin rääkida kõigi logistikaettevõtete nimel, kui ütlen, et karmides piirangutes toimetulekuks on vaja koostööd. Me palume kõigi inimeste ja ettevõtete poolt väikeseid samme ja omapoolset vastutulekut.  Palume, et võtaksite oma paki automaadist võimalikult kiiresti välja, et saaksime sinna kohe uue viia. Palume, et kliendid suhtuksid mõistvalt ja lugupidamisega kõikidesse kulleritesse ja klienditeenindajatesse, kes teie paki kohaletoimetamise nimel tööd teevad. Kui võimalik, jälgige automaatide koormust (näiteks kodulehel) ja kui lähedal on mõni vähem koormatud automaat, tellige oma pakk sinna. Palume, et pakki saates pakiksite selle kindlalt ja turvaliselt ning lisaksite saaja ja/või saatja andmed, et aadresskleepsu lahtituleku või kadumise korral tingitud probleeme juba eos minimeerida. 

Me palume ka mõistmist, rahu ja mõningast kannatlikkust. Tippaegadel ei suuda me tagada tavapärast järgmise päeva tarnelubadust ning pakk võib oodata sorteerimist või vaba automaadilahtrit päeva, kaks või rohkemgi. Me anname selle olukorra tekkimisest võimalikult vara teada, et ka e-poed saaksid oma tarnelubadusi muuta ja klientide ootusi juhtida. Soovime, et eelkõige tellijad teaksid, millal oma pakki oodata ega peaks muretsedes helistama või kirjutama selle liikumise pärast. Seda õigeaegse hoiatamise olulisust oleme eelmisest kevadest kindlasti õppinud. 

Aga mida me lubada saame? Olgu olukord kui keeruline tahes, tulgu ette kuhjumist või viivitusi – me lubame, et teie pakid saavad kohale viidud. Ja nagu öeldud, kõigi panus ja koostöö on siin õnnestumise võtmeküsimus. 

Lisainformatsiooni meetemete kohta, mida turvalise ja sujuva saadetiste liikumise tagamiseks kasutame, leiate meie koduleheküljelt >>