Mis on postiautomaat ja kuidas erineb see pakiautomaadist?

Postiautomaatide eesmärgiks on maainimeste saadetiste ja (posti)teenuste lihtsam kättesaamine – ning uute võimaluste avamine kohalikuks teenusepakkumiseks.  Ühe võimalusena võiksid postiautomaadid tuua kogukonda erinevaid ringlusteenuseid nagu raamatulaenutus, kingaparandus, keemiline puhastus ja muud, mis eeldavad asjade edasi-tagasi saatmist.

Tasub tähele panna, et tegu on just posti-, mitte pakiautomaadiga! Postiautomaat pakub lisaks tavapärasele pakiteenusele ka muid (posti)teenuseid ning on kasutamiseks avatud mitte ainult Eesti Postile, vaid sinna saavad saadetisi panna ka teised ettevõtted ja ka kohalikud ettevõtjad.

Inimese jaoks on postiautomaadi kasutamine lihtne. E-poest tellides saab märkida kauba kättesaamiskohaks lähima postiautomaati – näiteks Varbla. Kauba toob Varblasse kohale ja paneb pakiautomaati Eesti Post või mõni teine avatud võrgustiku kasutajast kullerfirma. Või hoopis ettevõtja ise, kui tellimus on esitatud ettevõtjale, kes ise, ilma kullerfirma vahenduseta tarneid teeb.

Nagu paljudele e-kaubanduse kasutajatele juba tuttava pakiautomaadi puhulgi, tuleb paki automaati saabumisel kliendile SMS-sõnum, milles on kirjas uksekood. Kood tuleb sisestada automaadi klahvistikul (mitte ekraanil, nii et see lihtsam kasutada ka nuppudega harjunud inimeste jaoks) ja nii saabki klient oma paki kodu lähedalt mugavalt kätte. Automaat on kasutatav 24 tundi päevas seitsmel päeval nädalas.

Üks oluline erinevus võrreldes nn tavalise pakiautomaadiga siiski on. Postiautomaat on lihtsam masin kui suured pakiautomaadid linnades ning tal ei ole tal küljes makseterminali ega muid lisasid. See tähendab, et piloodi ajal ei saa postiautomaadist kätte kaupasid, millel on lunatasu (kauba eest tasutakse selle kättesaamisel) või kokkuleppega, et postikulu maksab saaja kauba kättesaamisel. Neid kaupasid saab küll postiautomaati tellida, kuid piloodi ajal toob postikuller need tellijale koju kätte. Selleks võetakse saajaga telefonitsi ühendust ning lepitakse kokku paki üleandmise aeg ja koht. Tulevikulahenduseks võib olla sellisteks puhkudeks näiteks võimalus maksta kättesaamise eest internetis või muud variandid, aga piloodis viime need pakid tellijale koju. Üks piloodi eesmärke on ka see, et näha, kui palju selliseid pakke maapiirkonna postiautomaatides võiks liikuda (sellest võivad sõltuda ka lahenduste variandid).

Testperioodi ajal ei saa kasutada postiautomaati pakkide saatmiseks, see võimalus lisandub edaspidi. Küll aga saavad ärikliendid kasutada automaati samast automaadist kauba üleandmiseks. Samuti on Eesti Posti soov, et tulevikus võimaldaksid ka praegused pakiautomaadid kõiki muid teenuseid, ehk siis muutuksid sisult samuti postiautomaatideks.

Kui rääkida postiteenustest, siis näiteks võivad inimesed saada tulevikus automaadist soovi korral kätte ka tähitud saadetisi, mille järgi peaks muidu minema postkontorisse. Ja miks mitte kasutada automaate kirjade saatmiseks, ilma postmargi ostmiseks vaeva nägemata.

Postiautomaat saab tulevikus kiirendada ka posti jõudmist maapiirkonna elanike postkastidesse. Nimelt testib Eesti Post (Lääneranna vallas) ka seda, kas ja kuidas saab postiautomaate kasutada selleks, et toimetada sinna kirjakandjate jaoks piirkonna saadetised. Kirjakandjad saavad need sealt edasi postkastidesse toimetada, nii et ära jääb nendepoolne sõit piirkonna jaotuskeskusse.

Ootame kohalike ettevõtjate kaasamõtlemist, kuidas postiautomaatidest neile võimalikult palju kasu võiks olla. Huvitatud ettevõtjad võivad juba praegu oma huvist ja mõtetest märku anda, kirjutades Eesti Posti projektijuhile Madis Prinkile ( madis.prink@omniva.ee ).