Millele mõelda tänavu kevadel välismaalt oste tehes?

Koroonaviiruse leviku tõttu on tavapärane kaubandus pärsitud, mille tõttu on inimesed hakanud üha rohkem ostlema veebikaubamajades. Tänavune kevad on varasematest mõnevõrra erinev, kuna arvestama tuleb hakata kolmandatest riikidest tellimisel täiendavate maksudega, ütles Omniva rahvusvahelise segmendi juht Marita Mägi.  

Euroopa Liidu välisest riigist (nt USA, Hiina, Ühendkuningriik) tuleb arvestada tolliformaalsuste täitmisega ja maksuvabade piirmäärade ületamisel tasumisele kuuluvate maksude maksmisega. Paljud Ühendkuningriikide aga ka teiste riikide suuremad veebikaubamajad on rajanud vahelaod Euroopa Liitu, mille tõttu täiendavaid makse ei lisandu, kuid väiksemate e-kaupluste puhul tasuks alati üle kontrollida, kas saadetisele lisanduvad kohalikud maksud või mitte, sest vastasel juhul võib tellijat oodata pakki kätte saades kopsakas maksuarve. 

Impordimakset ei pea täna tasuma Euroopa Liidu välisest riigist tellitud kaubalt, mille summa jääb alla 22 euro. Selle ostusumma ületamisel tuleb arvestada käibemaksu lisandumisega (Eestis 20%) ja alates 150 eurost täiendava tollimaksu lisandumisega, mis jääb vahemikku 0-17% kauba väärtusest.  

Selline korraldus on aga peatselt muutumas, sest alates juulist tuleb hakata saadetisi deklareerima ja käibemaksu tasuma ka neilt kolmandate riikide saadetistelt, mis maksavad vähem kui 22 eurot. See tähendab, et edaspidi tuleb deklareerida ja käibemaksu tasuda kõigilit kolmandate riikide saadetistelt olenemata nende väärtusest. Kuna tarneajad võivad pakimahtude kasvades venida kuni paari kuuni, siis tuleks lisanduvate maksude vältimiseks oma kauba tellimisega juba kiirustada, sest kauba maksustamine oleneb paki kohalejõudmise ajast, mitte sellest, millal kaup ostetud on. 

Nagu mainitud, siis suur osa maailmast elab endiselt piirangute tähe all ja e-kaubandusele on laskunud enneolematult suured mahud. Üle kogu Euroopa rakenduv maksumuudatus tõotab kolmandate riikidest tellimist enne juulit veelgi suurendada. Seetõttu tuleb olla valmis olukorraks, kus pakk on teel lubatust kauem. Balti riikides ja Euroopa siseselt seda probleemi kuigi palju ei esine, kuid tõrkeid võib tekkida kolmandatest riikidest tellimisega, kus mõned saadetised jäävad pikaks ajaks vaheladudesse seisma või põrkuvad mõne muu probleemi vastu. Selle vältimiseks pole teha muud, kui eelistada Eesti või Euroopa e-kauplusi, tellida kaup juba aegsasti või kasutada ekspress-transpordi lahendusi, mida pakuvad praktiliselt kõik veebikauplused.  

Ostu sooritades tuleks tähelepanu pöörata ka sellele, et e-kaubanduse mahtude suurenemisega on tekkinud veebi suur hulk libakauplusi, mis võtavad hea meelega vastu küll makseid, kuid ei saada välja kaupu. Tarbijal peaks esmane kahtlus tekkima juba siis, kui kaubad on võrreldes teiste e-poodidega ülemäära odavad. Üldjuhul võiks aga iga e-poe puhul veenduda, et seal oleks selgelt välja toodud, milline ettevõte teenuseid või kaupu pakub ning samuti tasub otsida ohutu ostlemise märgiseid või lihtsalt guugeldada e-kaupluse brändi või seda opereerivat ettevõtet ning teha selgeks, kas tarbijatel esineb nendega seoses kaebusi või mitte.