Omniva ülesanne on Eesti e-poodide kasvu toetamine

2020. aastal alanud tervisekriis on hoomamatult mõjutanud Eesti kaupmehi. Paljus halvas on võitjana esile kerkinud aga e-poed, kelle müügimahud on kriisi algusest aina kasvanud. Omniva müügiosakonna juhataja Kristo Kõivumägi räägib lähemalt, milline on olnud e-poodide arengut toetava logistikaettevõtte kogemus möödunud aastal.

Kuidas on Omniva tunnetanud e-poodlemise müügiedu?

Meie jaoks tekkis selge tõus pakimahtudes 2020. aasta märtsis, kui e-poodide poolt kulleritele üle antavad pakimahud tegid iga päev uusi rekordeid. Kevadine pakiralli tipnes mais, mil püstitasime selle perioodi kaubamahtude rekordi. Suvega koos saabunud leebemad piirangud ja ühiskonna avanemine tõid küll mõnevõrra hingetõmbeaega, ent koos uue viiruselainega saabusid sügisel ka kevadest juba tuttavad mahud.

Klassikalist pakimahtude tipphooaega ehk jõule kujundas 2020. aastal samuti üldine tendents osta võimalikult suur osa vajaminevast kaubast e-poodide kaudu. See tõi kaasa jällegi uued rekordid ning sellest ajast alates pole enam pakimahud langenud vaid pigem kasvanud. Omniva tublid kullerid ja jaotuskeskused teevad igal nädalal uusi rekordeid. Meid rõõmustab, et Eesti inimesed on püsivalt muutmas oma ostuharjumusi ja eelistavad aina enam e-poodidest sisseostude tegemist. Meie värskeimad rekordid pärinevad selle aasta aprillikuust, kui sorteerisime ja toimetasime saajateni rohkem kui 60 000 saadetist päevas.

Kas Omniva saab selliste mahtudega hakkama? Või peavad e-poed ja kliendid kartma oma pakkide kohalejõudmise pärast?

Omniva opereerib Baltikumi suurimat logistikavõrku – meie Eesti ja Läti logistikakeskustele ei ole võrdset vastast pakiautomaatide operaatorite seas. Me olime neid rajades visionäärid – toonased mahud ega kasvuprognoosid ei julgustanud tegema selliseid suurinvesteeringuid. Meie aga usume Balti riikide inimeste veebilembusse – pole mingit õigustust olukorrale, kus suuremateks e-poodlejateks peetakse britte või rootslasi, kellel e-riigi kuvand sellisel kujul puudub.

Seega tegime oma võrgu Euroopa parima e-poodlemispiirkonna perspektiivi jaoks. Ja tervisekriis tõi selle reaalsuse kohale. Meie logistikakeskused on tänaste mahtude jaoks loodud – operatsioonid on kiired ning tagavad kauba kliendini jõudmise 24 tunni jooksul. Meie kvaliteedinäitajad kinnitavad seda – aprillikuus toimetasime 97% juhtudel pakid kliendini juba järgmiseks õhtuks. Teiseks päevaks jõudsid kohale kõik pakid.

Kas e-poodide müügibuum on mõjutanud Omniva investeeringuid?

Omniva võrk on tänaste mahtude jaoks loodud, ent tahame, et meie see oleks ka järgmiste buumide jaoks valmis. Seepärast hangime hetkel uusi pakiautomaate, millega laiendada Omniva võrgustikke kõigis kolmes Balti riigis. Tervitame ka konkurentide samalaadseid otsuseid ning kinnitame, et tahame tulevikus omada parima katvusega pakiautomaatide võrku Baltikumis. Täna on selle tahte varjus Eestist kujunenud maailma parima pakiautomaatide võrguga riik, mis tähendab, et e-poodnikel on maailma parimad võimalused jõuda soodsaima hinnaga kõigi elanikeni.

Mida täpsemalt Omniva ette võtab, et aidata e-poodide kasvu uutesse rekorditesse?

Linnades kasutame kasvavate mahtude teenindamiseks operatiivseid meetodeid – laiendame populaarseid pakiautomaate ja paigaldame uusi, teenindame neid mitu korda päevas (ka nädalavahetustel). Väljaspool linnu laieneme aina väiksematesse asulatesse. Usume, et saabuval aastal on meie pakiautomaadid kõigis Eesti linnades. Soovime, et tulevikus oleks pakiautomaat igas Eesti külas, kuid see nõuab ka riigipoolset tuge.

Mida e-poodnik peaks teadma, et veel rohkem osa saada käimasolevast müügibuumist?

Omniva on Baltikumi suurim logistikafirma ning riigiettevõttena on meie jaoks väga oluline, et Eesti majandusel hästi läheks. Meie müügimeeskonnas on kümneid oma ala spetsialiste, kes aitavad e-poodidel kasvada tänu oma põhjalikele teadmistele Baltikumi turu ja seal müüdavate kaubagruppide kohta.

Iga buum lõpeb üks kord. Kas e-poodnike ähvardavad ka mõned ohud lähitulevikus?

Meie partner SEB on läbi turu-uuringute näidanud, et e-ostlemine Eestis kasvab käesoleva tervisekriisi tõukel veel mõned aastad, et jõuda mahtude poolest järele Põhja-Euroopa e-kaubandusele. Tootegrupid nagu esmatarbe-, aia-, ja tervisekaubad on alles liikumas pakiautomaatide suunas, seega kasvuruumi jätkub. Eesti e-kaupmehed, kellelt oodatakse väga kvaliteetset kaupa ja selle parimat kättesaamise kogemust, mängivad olulist rolli, et buumi edulugu ei kanduks kohalikest ettevõtetest üle globaalsete tegijate pärusmaale. Siinkohal saame üheskoos e-poodnikega palju ära teha!