Rohetehnoloogiad logistikas – taastuvenergiat saab rakendada kogu logistikaahelas

„Rohetehnoloogiad logistikas“ artikliseerias räägib Omniva juhatuse liige Kristi Unt logistika- ja postivaldkonna keskkonnasäästu potentsiaalist ning ökoloogilise jalajälje vähendamisest tehnoloogia abil.

Esimeses artiklis rääkisime rohelisest autopargist ja elektromobiilsusest laiemalt. Rohelisele energiale saab sõidukipargi kõrval üles ehitada ka kogu ülejäänud logistikaahela. Näiteks on Eesti kontekstis oluline mõelda ka sellele, kust tuleb elektrienergia elektrisõidukite laadimiseks, pakiautomaatide töös hoidmiseks ning saadetiste sorteerimiseks.

Ka siin on rida tehnoloogiad, mis aitavad tegutseda keskkonnasõbralikumalt ning millest osa on juba rakendatud või testimises.

Tallinna külje all Rae vallas asuva Omniva logistikakeskuse katust katab 1667 monokristallidega päikesepaneeli. Tegemist on ühe suurima päikesepaneelide pargiga, mis hoone katusele ettevõtte oma tarbeks paigaldatud on. Pargi võimsus on 500 kW ning see on piisav 114 keskmise tarbimisega majapidamise ülalpidamiseks. Nii tuleb suur osa elektrist, mida kasutame logistikakeskuses pakkide ja kirjade sorteerimiseks, taastuvast energiaallikast ja on toodetud lokaalselt. Lisaks keskkonnahoiule on taastuvenergia kasutamine ka majanduslikult säästlik.

Sama päikeseenergiaga saame laadida ka elektrikaubikuid, mis tähendab, et vähemalt osa saadetisi jõuab kliendini juba 100%-liselt taastuvenergia toel. Eesmärk on, et nende saadetiste osakaal oleks tulevikus üha suurem.

Päikesepark Omniva Eesti logistikakeskuse katusel

Taastuvenergia on kasutatav ka pakiautomaatides. Nagu näiteks nutitelefonide puhulgi, on pakiautomaadi suurim energiatarbija selle ekraan. Energiasäästlikkuse suurendamiseks oma võrgus on Omniva on testinud ilma ekraanita ning päikesepaneeliga varustatud pakiautomaate.

Kuna automaadid jõuavad üha väiksematesse asulatesse ja kogukondadesse ja ekraan on automaadi üks kallimaid osi, siis tõenäoliselt on tulevikus üha rohkem näha ka ekraanita automaate. Ekraani kaotamise arvelt hoiame kokku energiat ning riistvarakulusid ning nii saame pakiautomaadivõrku veel kiiremini veel tihedamaks laiendada. Ekraanita pakiautomaadi puhul saab klient pakiautomaati juhtida oma isikliku nutitelefoni abil. Automaadi väikese energiavajaduse saab aga sel juhul katta juba taastuvenergiaga.