Rohetehnoloogiad logistikas – tark logistika ehk konsolideerimine ja planeerimine

Omniva juhatuse liige Kristi Unt räägib logistika- ja postivaldkonna keskkonnasäästu potentsiaalist ning ökoloogilise jalajälje vähendamisest tehnoloogia abil.

Kui ligikaugu 80% logistikaettevõtete keskkonna jalajäljest moodustab transport, siis selle transpordi tark korraldamine ja planeerimine võimaldab tohutut keskkonnasäästu.

Võtmesõnad on siin konsolideerimine ehk pakkide kokku kogumine ning ühes kohas sorteerimine ja taas laialijaotamine. Kuigi pealtnäha võib paista pentsik, et Põlvast Võrru saadetud pakk tuleb läbi Tallinna, siis vaid nii saab pakkuda nii arvukate pakimahtude juures järgmiseks päevaks kohaletoimetamist. Et mitte tarnekiiruses kaotada, käib töö selleks sageli öösel. Konsolideerimine tagab tegelikult kokkuvõttes ka väiksema keskkonna jalajälje ühe paki kohta.

Konsolideerimise põhimõtet plaanime peagi rakendada ka meie pakiautomaadivõrgustikus. Ühe kliendi mitu pakki saab tegelikult sageli mahutada ühte kappi. See toob pakiautomaatidesse oluliselt ruumi juurde ning tähendab, et klient peab automaadi juurde tulema mitme korra asemel vaid ühe korra. See nõuab aga üha targemat andmete kasutamist ning pidevat süsteemide arendust, samas ka kliendipoolse nõusoleku küsimist.

E-ostlemise aktiivsus pole Eestis veel sealmaal, kus inimestele saabuks regulaarselt mitu pakki ühe päeva jooksul. Samas jõulueelsel rekordhooajal võimaldab ühe kliendi mitme paki ühte kappi panek pakiautomaatides oluliselt ruumi säästa.  

Oleme töötamas selle nimel, et tulevikus saaks klient saadetiste puhul näiteks määrata, et kas tegu on nn kiire kaubaga, mis vaja kohe kätte saada või võime sellega mõne päeva oodata, kui on teada, et samale kliendile on saabumas veel saadetisi, et siis need talle korraga tuua.

Ideaalis näeks klient millal ja kuhu tema pakk jõuab ning lisaks ka selle keskkonnakulu. Ja samamoodi palju ta keskkonda säästab kui tema mitu pakki tuuakse koos. See aitaks ka klientidel targemaid ja keskkonnasäästlikumaid valikuid teha.