Kuidas tõsised teemad otseposti abil laia publikuni tuua?

November kui aasta pimedaim aeg on sel aastal paljudel inimestel olemise õõnsaks teinud – külma ja pimeda aja tulek on tekitanud teadmatust ja hirmu energiakriisi osas.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja riigikantselei algatusel läks üle-eestiliselt laiali energiasäästu võimalusi tutvustav otsepost, millega on nad pälvinud ka novembrikuu parima otseposti tiitli. Kampaania “Hoiame kokku!” ülesanne oli rääkida keerulisel energiasäästu teemal, mida toetas otsepostitus. “Eesmärk oli tõsta inimeste teadlikkust energiasäästu võimalustest ning ühtlasi tänada juba kõiki neid inimesi, kes on oma tarbimist vähendanud,” selgitab kampaaniat koordineerinud kommunikatsioonibüroo Hamburg & Partnerid tegevjuht Kristi Jõesaar. 

“Sõbraliku ja eristuva visuaali – seinapistiku – kõrvale püüdsime otsepostituse sisu luua hästi praktilise. Igapäevased näited energiasäästu viisidest ja tarbimise kokkuhoiu võimalustest selgitamaks, et iga väike samm – olgu see minut vähem sooja vee tarbimist või säästupirnide kasutamine – aitab energiatarbimist vähendada,” täiendas teda kolleeg Jan Jõgis-Laats Hamburg & Partneritest.

Visuaalse lahenduse töötas välja loovagentuur Salama. “Visuaalides kasutatud pistiku motiiv andis selgelt lugejale mõista, et juttu tuleb energia teemast, mis tänasel päeval kedagi vaevalt et rõõmustab, ent muhe nägu ja sõbralik kõnemaneer aitasid teema tõsidust pehmendada,” lausus Salamast Anu A Ots

Žürii liikme, Omniva teenusejuhi Kristi Purge hinnangul on otsepostituseks valitud klassikaline flaieri formaat, mis võimaldas hästi jagada terviklikku ja ülevaatlikku infot nii eesti kui ka vene keeles, sest kampaania sihtrühmaks olid kõik Eesti elanikud. “Otsepost on võimalus jõuda iga inimeseni, mis on riiklikult olulise teema puhul kahtlemata eesmärk omaette. Loovlahendus on tehtud kvaliteetselt – köidab tähelepanu, on esteetiliselt kaunis, kuid samal ajal laseb mõjuda kõige olulisemal ehk sõnumil.” 

Otsepostituse puhul on kõige keerulisem info filtreerimine – statistikat ja soovitusi, millest inimestel abi võiks olla, on antud näite puhul palju. “Otsepostitus oli vajalik, et toetada kogu energiasäästu kampaaniat. Rohkem soovitusi, näiteid ning infot oleme paigutanud veebi – hoiamekokku.info, mida ka edaspidi täiendame ning hoiame värskena,” sõnab otseposti tellija majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kommunikatsioonijuht Laura Laaster. Tema sõnul on teema saanud väga laia kõlapinna ja inimesed on hakanud energiaga seotud teemadesse teadlikumalt suhtuma. “Otsepost on kindel viis, kuidas jõuda iga eestlaseni üle riigi, olenemata tema asukohast ja meediatarbimise harjumustest.” 

Kuu parima otseposti auhinnaga tunnustame Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumit, kommunikatsioonibürood Hamburg ja Partnerid, loovagentuuri Salama ja meediaagentuuri Intense Growth Hub, kes vastutasid idee, kujunduse ja sõnumi loomise eest. Hindamise aluseks võeti otseposti terav ajakohasus, efektne disain, silmatorkav sõnum ja lahenduse sobivus reklaami formaadiga. Novembrikuus kasutas otseposti kanalit 87 klienti, kes saatsid 224 erinevat otseposti materjali.