Parim otsepost: “Ilu külvamine peaks kõik inimesed õnnelikuks tegema”

Omnivale omaselt on meil tavaks tunnustada silmapaistvaid otsepostitajaid, kelle reklaammaterjal kannab endas terviklikku läbimõeldust. On au välja hõigata järjekordne “Parim otsepost”, mille on seekord pälvinud greentallinn.eu kampaaniaflaier. 


Tallinn on valitud käesolevaks aastaks kandma Euroopa rohepealinna tiitilit, mille üheks eesmärgiks on elurikkuse ja linnalooduse hoidmine ja kasvatamine. Et see saaks võimalikult paljude inimeste südameasjaks või vähemalt nende teadvusesse jõuaks, saatis Tallinn oma elanike postkastidesse elurikkust suurendavate taimede seemneid.

Tallinn loob sel aastal 3,5 hektari jagu 14 lilleniitu, mistõttu otsustati anda ka kortermajade elanikele võimalus märgata ilu oma ümber ja tegevusele kaasa aidata. “Oluline on, et elanikud saaksid aru, miks seda tehakse, sest esimestel aastatel ei pruugi lilleniidud kuigi atraktiivsed välja näha. Linnaloodus aga ei pea olema ainult kõrge hooldusintensiivsusega madalaks pügatud muru ja ilutaimedega peenrad,” ütleb Euroopa rohelise pealinna turunduse projektijuht Janeli Jallai. “Inimene, kes on kasvõi kord elus midagi külvanud või istutanud, on arvatavasti edaspidi looduse suhtes palju tähelepanelikum ja hoolivam,” usub ta. 

Kuigi rohelise pealinna kampaaniates on võetud teadlikult minimaalse tootmise suund, tuleb teha erandeid, et olla nähtav ja oluline sõnum kohale viia. Otsepost on teatud sihtgruppideni jõudmiseks hea kanal, kuid postkastides leidub erinevate ettevõtete poolt palju teisigi reklaammaterjale. “Jääda sellest hunnikust inimesele näppu, on keeruline. Õnneks oli meie eesmärk ainult häid uudiseid ja metsikut ilu tuua. Ilu külvamine peaks ju kõik inimesed õnnelikuks tegema,” lausus Janeli Jallai. 

Värvika otseposti flaieri on kujundanud Tabasco OÜ, trükiteostus Prindi.me poolt. “Elurikkuse hoidmisel on üks oluline aspekt see, et tolmeldajatel oleks tegevust. Rohelise pealinna elurikkuse kampaania materjalide tarvis on disainiagentuur loonud tolmeldajatele kõrge väärtusega taimedest metsiku mustri, mida kasutame läbivalt kõigis elurikkuse kampaania materjalides. Formaadi valisime sellise, et seemnepakk oleks algselt peidus ning saajal oleks avastamist,” kirjeldab Jallai flaieri kujunduslikku ideed.  

Seda, kui palju seemnetest jõudis ettevalmistatud lilleniidualadele, hoovisoppidesse või rõdupotti, on raske mõõta. Küll aga tõusis haljastuskataloogi päevane külastajate arv kampaania startides keskmiselt  20-lt  600-700 külastajani päevas. Tallinn usub, et tulevikus võiks igas kortermaja hoovis olla üks tore niitmata õitemeri!

Parima otseposti auhinnaga tunnustame otseposti tellijat ja nende koostööpartnereid, kes vastutasid idee ja kujunduse loomise eest. Hindamise aluseks võeti otseposti sõnumi aktuaalsus ja reklaami maksimaalse efektiivsuse ära kasutamine miksides paberkandjal reklaami interneti kanaliga. Reklaam oli nii materjalilt kui visuaalilt kasutajasõbralik ning sisaldas lisandväärtusena ka praktilist tootenäidist – seemnepakki. Aasta teises kvartalis kasutas otseposti kanalit 132 klienti, kes saatsid 650 erinevat otseposti materjali.